Σάββατο, Μαρτίου 08, 2014

Προβάδισμα στα play off : Νικόπολη - Καναλάκι 85-67

Η Νικόπολη κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνος, με αντίπαλο την ΑΕ Καναλακίου στο ΔΑΚ Πρέβεζας, επικρατώντας με σκορ 85-67 και της απομένει μία νίκη (οι δύο ομάδες θα αγωνιστούν το άλλο Σάββατο στο κλειστό γυμναστήριο του Καναλακίου), για να περάσει στην τελική φάση των play-off ανόδου στη Γ' Εθνική.
«Χαμηλό» ήταν το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι το 13-13, ωστόσο η Νικόπολη με το τέλος της περιόδου, κατάφερε να «χτίσει» μία διαφορά πέντε πόντων (18-13).
Στο πρώτο μισό του δευτέρου δεκαλέπτου, η Νικόπολη με τον Παρούση να είναι ιδιαίτερα εύστοχος από τη γραμμή του τριπόντου, κατάφερε να προηγηθεί μέχρι και με 11 πόντους (31-20). Παρ' όλα αυτά μία σύνθετη άμυνα ζώνης του Τζομάκα και η καλή παρουσία των Κιτσάκη, Δάσκαλου, Παππά, έφτασαν το σκορ στο 33-30, με τη λήξη του ημιχρόνου.
        Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, ένα λέι-απ του Κιτσάκη, έβαλε το Καναλάκι μπροστά στο σκορ (36-37), αλλά από το σημείο εκείνο οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και είχαν σωστές επιλογές στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι «έχασαν» και τον Φώτη Παππά με πέντε φάουλ και η διαφορά ανέβηκε στο 63-49, με το τέλος του δεκαλέπτου.
Η Νικόπολη διατήρησε τη διαφορά της και την άυξησε μάλιστα στην τελευταία περίοδο και το τελικό 85-67, ήρθε φυσιολογικά.
Διακριθέντες από τη Νικόπολη οι Παρούσης και Μπάλλας, ενώ από το Καναλάκι πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κιτσάκης (χειροκροτήθηκε μάλιστα από τους φιλάθλους, όταν αποχώρησε από το ματς στο 1'25'' πριν τη λήξη).
Ωραίο θέαμα και αρκετός κόσμος στο ΔΑΚ Πρέβεζας, χειροκρότησε τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

ΝΙΚΟΠΟΛΗ - Α.Ε. ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ  85-67  (18-13, 33-30,63-49, 85-67  )
ΝΙΚΟΠΟΛΗ  (Βαβέτσης) :  Παρούσης 14 (4),  Μπούντας  7 ,  Κακιούζης 16 (1),  Πολίτης  5 (1)  , Βασιλειάδης  8 , Τσιτσώνης 7 (1)  , Σκανδάλης 5,  Δόνος 2 , Θειακός 2, Μπάλλας 19.

ΑΕ ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ (Τζομάκας): Μήτος, Κιτσάκης 22, Καούρης 3 , Στύλος 2, Γάκης 3,  Τσουμάνης 6, Παππάς 8 ,   Μπόχτης, , Γείτονας 10 (1) , Χρήστου 2  , Γάκης, Δάσκαλος 14 (1) , Πάνου 2.