Σάββατο, Φεβρουαρίου 22, 2014

Νίκη στο ντέρμπι και πρώτη θέση : Νικόπολη -Καναλάκι 98-61

Νικήτρια αναδείχθηκε η Νικόπολη στον σημερινό αγώνα –ντέρμπι  που έγινε το απόγευμα στο ΔΑΚ Πρέβεζας. Οι παίκτες του Νεκτάριου Βαβέτση με δύναμη πυρός τα σουτ  των τριών πόντων (16  στα 25)   και την πολύ καλή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης  στους αντιπάλους.

Ο αγώνας ξεκίνησε   με τους παίκτες της Νικόπολης να κάνουν εύκολα φάουλ  (πέντε φάουλ στο τρίτο λεπτό) , δίνοντας δικαίωμα στους παίκτες του Καναλακίου με συνεχείς πετυχημένες βολές να βρίσκονται κοντά στο σκορ, με το δεκάλεπτο να  τελειώνει 24-16. Το δεύτερο δεκάλεπτο   η αμυντική λειτουργία της ομάδας μας είχε προβλήματα και το Καναλάκι ισορροπούσε το παιγνίδι.  Στο τρίτο δεκάλεπτο η είσοδος του Κακιούζη (είχε κάνει νωρίς δύο φάουλ) έδωσε ταχύ ρυθμό τις επιθετικές ενέργειες της ομάδας. Ταυτόχρονα ήρθε και το «ξύπνημα» του Μπάλλα  που  άρχιζε να μαζεύει αμυντικά και επιθετικά ριμπάουντ και να σκοράρει μέσα στην ρακέτα.
Το  τελευταίο δεκάλεπτο το Καναλάκι  είχε ολοφάνερη αδυναμία στις επιθετικές προσπάθειες του  κυρίως λόγω της κούρασης των Παππά και Δάσκαλου. Δίκαια ήρθε το αποτέλεσμα με την μεγάλη διαφορά.

ΝΙΚΟΠΟΛΗ - Α.Ε. ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ  98-61  (24-16,45-38,68-54, 98-61 )
ΝΙΚΟΠΟΛΗ  (Βαβέτσης) :  Παρούσης 9 (3),  Μπούντας ,  Κακιούζης 12 (2),  Πολίτης  26 (4)  , Βασιλειάδης  1 , Τσιτσώνης 21 (7)  , Σκανδάλης 2,  Δόνος , Θειακός 6, Μπάλλας 18.

ΑΕ ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ (Τζομάκας): Μήτος, Κιτσάκης 11, Καούρης 3 , Στύλος 3, Παππάς 23 ,  Τσουμάνης , Μπόχτης, , Γείτονας 7 (1) , Χρήστου , Γάκης, Δάσκαλος 12 (2) , Πάνου 2.