Σάββατο, Ιανουαρίου 10, 2015

Δύσκολη νίκη : Νικόπολη -Δυναμό Κιάφας 74-67

Με επιθετική «πολυφωνία» και με διαφορετικούς πρωταγωνιστές σε κάθε δεκάλεπτο η Νικόπολη κατάφερε να πάρει μια πολύτιμη νίκη απέναντι στη Δυναμό Κιάφας, σε έναν αγώνα που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των θεατών μέχρι το τέλος. Η Νικόπολη ξεκίνησε δυναμικά στο πρώτο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστές τον Νίκα και τον Βασιλειάδη που πέτυχαν δύο συνεχόμενα τρίποντα κατάφερε να προηγηθεί με 10 πόντους διαφορά (26-16) δίνοντας την εντύπωση πως η Νικόπολη θα έχει ένα εύκολο απόγευμα.
Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τη Νικόπολη να προηγείται με 26-18, η οποία συνέχισε και στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου την πιεστική της άμυνα και την καλή κυκλοφορία στην επίθεση με αποτέλεσμα ο Πολίτης με καλάθι και φάουλ να ανεβάσει τη διαφορά στο +11 (33-22). Κάπου εκεί οι παίχτες της Δυναμό Κιάφας έδειξαν να αφυπνίζονται και με μια αντεπίθεση διαρκείας έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Πανταζή έκανε ένα σερί 10-1 και μείωσε τη διαφορά στο καλάθι 1:50΄ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Οι παίχτες της Νικόπολης ήταν νευρικοί και αρκετά άστοχοι δίνοντας στη Δυναμό την ευκαιρία να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 34-35 με τρίποντο του Μιχαήλ. Η Νικόπολη απάντησε με τρίποντο του Παπαμιχαήλ και το δεκάλεπτο έληξε 40-35 μετά από τεχνική ποινή στον Τσουμάνη και καλάθι του Μπιστιόλα.
Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το πιο συναρπαστικό του αγώνα αφού η Δυναμό Κιάφας ενώ βρέθηκε να χάνει με 8 πόντους(44-36) κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να προηγηθεί με 46-50 5:40' πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Σε αυτό το σημείο ο Μπιστιόλας «πήρε το όπλο του» και με 7 συνεχόμενους πόντους (ένα τρίποντο και ένα τρίποντο και βολή από φάουλ) έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα της Νικόπολης με 53-50. Οι παίχτες της Δυναμό συνέχισαν να είναι εύστοχοι κάτω από το καλάθι και πήραν πάλι το προβάδισμα με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 58-59. Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες οι οποίες εναλλάσσονταν συνεχώς στο σκορ, ωστόσο η Νικόπολη με πρωταγωνιστή τον Παπαδημητρίου που πέτυχε 8 πόντους και με καλάθι και φάουλ του Πολίτη προηγήθηκε και πάλι με 6 πόντους διαφορά(71-65) 3:25' πριν το τέλος του αγώνα. Ο Τσουμάνης μείωσε σε 71-67, ωστόσο ο Μπιστιόλας πάλι με τρίποντο έδωσε τη χαριστική βολή στη Δυναμό διαμορφώνοντας το τελικό 74-67.
ΝΙΚΟΠΟΛΗ –ΔΥΝΑΜΟ ΚΙΑΦΑΣ  74-67 ( 26-18, 40-35, 58-59, 74-67)
ΝΙΚΟΠΟΛΗ (Παπίρης) : Ζήσης 4, Σίσκας, Κιτσαντάς 3, Μπιστιόλας 20(3), Τσαπάρας, Πολίτης 10, Παπαμιχαήλ 6(1), Παπαδημητρίου 11, Νίκας 10(1), Ράπτης 2, Βασιλειάδης 8(1), Αγραπιδάκης

ΔΥΝΑΜΟ ΚΙΑΦΑΣ:  (Παπαγγέλης)  : Μιχαήλ 14(2), Πανταζής 16, Τσουκανέλης 2, Νταφόπουλος, Οικονομίδης 11(2), Δάλλας, Ντόντης, Σπύρου, Τζοβάρας 10, Ζήκος, Καραμπίνης, Τσουμάνης 14.