Σάββατο, Ιανουαρίου 31, 2015

Ήττα στο ντέρμπι : Νικόπολη - ΑΓΣΙ 57-71

Ο ΑΓΣΙ, έφυγε με το «διπλό» από το ΔΑΚ Πρέβεζας,επικρατώντας του ΣΚ Νικόπολη με σκορ 57-71, για τη 13η αγωνιστική της Α' ΕΣΚΑΒΔΕ (2ος Όμιλος). Οι γηπεδούχοι στάθηκαν άτυχοι με το «καλημέρα», καθώς ο Σπύρος Πολίτης στο τρίλεπτο τραυματίστηκε στο γόνατο και δεν μπόρεσε να αγωνιστεί. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου ήταν 15-19, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο με μπροστάρη τον Αυγερινό οι φιλοξενούμενοι «άνοιξαν» τη διαφορά, που έφτασε και τους 13 πόντους (25-38), με το ημίχρονο να τελειώνει με σκορ 30-42.
Η Νικόπολη «δεν κατέθεσε τα όπλα» και με καλάθι του Νίκα και 2 βολές του Κιτσαντά έκανε το 36-44 στο 6'38'' πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Λέι-απ του Θωμά και νέο τρίποντο του Κιτσαντά «ψαλίδισε» περισσότερο τη διαφορά (41-44), 2'44'' πριν τη λήξη της περιόδου, ενώ ο Παπαμιχαήλ με coast-to-coast έφερε την «απόσταση» στον ένα πόντο (43-44).Το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 46-50 με την ομάδα της Πρέβεζας να αποδεικνύει πως μέσα στην έδρα της (αρκετός κόσμος στις εξέδρες του ΔΑΚ Πρέβεζας) δε θα «πέσει» εύκολα.
Μέχρι το 5'29'' το ματς ήταν στον... πόντο με το Νίκα με δίποντο να κάνει το 51-52. Σε εκείνο το σημείο λίγο η κούραση των παικτών του Κώστα Παπίρη και λίγο η εμπειρία των παικτών του ΑΓΣΙ, έδωσαν στην ομάδα των Ιωαννίνων τη δυνατότητα να φτιάξει ένα «μαξιλαράκι» 7-8 πόντων, το οποίο «έσπασε» μόνο ένα τρίποντο του Παπαμιχαήλ τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα (58-63). Από 'κει και και πέρα οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα και επικράτησαν με 57-71.
Στο τέλος της αναμέτρησης, δημιουργήθηκε παρεξήγηση ανάμεσα στο Νίκα και τον Παπά, παίκτες της Νικόπολης πήγαν να ζητήσουν το λόγο, με τους ψυχραιμότερους να μπαίνουν στη μέση και το επεισόδιο να μένει εκεί. Η Νικόπολη "έχασε" και το Βασιλειάδη στο τρίτο δεκάλεπτο με δύο απανωτές τεχνικές ποινές.
 ΝΙΚΟΠΟΛΗ – ΑΓΣΙ  57-71  (15-19, 30-42, 46-50, 57-71)
ΝΙΚΟΠΟΛΗ (Παπίρης) : Θωμάς  2 ,  Αγραπιδάκης ,  Κιτσαντάς 17 (1), Μπιστιόλας  11 , Παπαμιχαήλ 8,  Πολίτης , Τέφας , Παπαδημητρίου 6, Νίκας 13, Ράπτης,  Βασιλειάδης, Τσαπάρας,
ΑΓΣΙ  (Παππάς) :  Κωττίκας 7, Μπαζάκας , Τζοβάρας , Μάντζιος  7, Αντωνίου,  Βαγγέλης , Μπαρτζώκας 16,  Μάκης 4, Παπάς 8, Κιμισκίδης,  Φίλιος 10 (2), Αυγερινός 17 (2).