Σάββατο, Δεκεμβρίου 06, 2014

Νίκη στο τοπικό ντέρμπι : Νικόπολη-Καναλάκι 84-70

Τη νίκη με σκορ 84-70 πήρε η Νικόπολη Πρέβεζας, με αντίπαλο την ΑΕ Καναλακίου, για την 7η αγωνιστική του 2ου Ομίλου της 'Α ΕΣΚΑΒΔΕ. Ήταν ένας ματς με αρκετές δυνατές μονομαχίες, κατά διαστήματα με φάσεις που αποζημίωσαν όσους βρέθηκαν στο ΔΑΚ Πρέβεζας και... απρόοπτα, καθώς ο Κώστας Νίκας 8 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, κάρφωσε δυνατά στο καλάθι του Καναλακίου, με αποτέλεσμα να «σπάσει» τη μπασκέτα και να χρειαστεί να αντικατασταθεί η στεφάνη, ενώ ο αγώνας διεκόπη λόγω... ανωτέρας βίας.
Στο πρώτο δεκάλεπτο, το Καναλάκι με πέντε συνεχόμενους πόντους του Πανταζή πέρασε μπροστά στο σκορ (6-8), στο πεντάλεπτο, ωστόσο η Νικόπολη με ένα σερί 10-0 (σκορ 16-8) και πόντους των Παπαμιχάλη (6) και Νίκα (4), «έχτισε» ένα προβάδισμα. Ο Κιτσαντάς μάλιστα με τρίποντο έφτασε τη διαφορά στους 9 πόντους (19-10), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με καλές προσπάθειες των Κασκάνη, Δάσκαλου μείωσαν σε 19-16 με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Νικόπολη ήταν καλύτερη και με τρίποντο του Θωμά, 5' 14'' πριν τη λήξη του ημιχρόνου έκανε το 31-20 και με δύο βολές του ίδιου παίκτη το 33-20. Απέμεναν οκτώ δευτερόλεπτα για τη λήξη και η μπάλα βρισκόταν στα χέρια του Νίκα, ο οποίος κάρφωσε εντυπωσιακά, «σπάζοντας» τη μπασκέτα (38-26) και ο αγώνας διεκόπη προσωρινά. Όταν αντικαταστάθηκε η στεφάνη, ο Δάσκαλος με τρίποντο μείωσε σε 38-29 (σκορ ημιχρόνου). Στο τρίτο δεκάλεπτο το Καναλάκι μείωσε κι άλλο με το Δάσκαλο (40-34) και από 'κει και πέρα η εμπειρία των Κιτσαντά, Παπαμιχάλη και Πολίτη, έδωσε σαφές προβάδισμα νίκης στη Νικόπολη, με το τέλος της περιόδου (64-46).
Με το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου μάλιστα η Νικόπολη με κάρφωμα του Νίκα, έφτασε τη διαφορά στους 20 πόντους (66-46) και φαινόταν πως θα επικρατήσει με χαρακτηριστική άνεση, από τη στιγμή που και οι φιλοξενούμενοι «έχασαν» τον τραυματία Δάσκαλο. Το Καναλάκι πάντως δεν τα παράτησε και με ένα εντυπωσιακό σερί 15-0, πλησίασε στους πέντε πόντους (66-61), με καλάθι του Γάκη, δύο τρίποντα του Παρούση, καλάθι των Πανταζή, Κιτσάκη και ένα τρίποντο του Κασκάνη. Οι Κιτσαντάς, Νίκας και Πολίτης όμως με τρία τρίποντα έφεραν και πάλι το σκορ στο 75-63 και ουσιαστικά «κλείδωσαν» τη νίκη για τη Νικόπολη.

ΝΙΚΟΠΟΛΗ- A.E. ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ  84-70  (19,16, 39-28,65-45,84-70.)
ΝΙΚΟΠΟΛΗ (Παπίρης) :  Θωμάς 10 (2) ,  Κωτσάκης, Κιτσαντάς 11 (2), Τέφας 2, Παπαμιχαήλ 13 (2), Πολίτης  16 (1), , Βασιλειάδης 2, Τσαπάρας 2,  Νίκας 22 (1),Παποαδημητρίου 1, Αγραπιδάκης 3.
Α.Ε. ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ   (Τζομάκας)Παρούσης 12 (3) , Κιτσάκης 9, Τσουμάνης, Ματσαϊδώνης, Κασκάνης 16 (2) , Γάκης 2, Κάρτσακλας, Πανταζής 7 (1) , Χρήστου, Παππάς Κ., Δάσκαλος 18 (2), Παππάς Φ. 6.