Σάββατο, Δεκεμβρίου 20, 2014

Ήττα στο ντέρμπι : Νικόπολη- ΠΑΣ Γιάννενα 63-70

Ένα τρίλεπτο και οι κρίσιμοι πόντοι του Τσιρώνη, κόστισαν στη Νικόπολη Πρέβεζας το ροζ φύλλο αγώνος και το χάρισαν στον ΠΑΣ Γιάννινα με σκορ 63-70, στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο ΔΑΚ Πρέβεζας. Οι παίκτες του Κώστα Παπίρη βρέθηκαν γρήγορα πίσω στο σκορ με 6 πόντους, με το ξεκίνημα του πρώτου δεκαέπτου (4-10 με καλάθι και φάουλ του Θεοχάρους). Η διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες «κόλλησε» στους έξι (12-18 και 16-22), ωστόσο στο τέλος της περιόδου, ένα δίποντο του Κρικώνη (16-24) και ένα τρίποντο του Αχ. Τώνη στο φινάλε του δεκαλέπτου, έφεραν το σκορ στους δέκα πόντους διαφορά (17-27).
Η Νικόπολη μπήκε δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και έκανε το 20-27 με τρίποντο του Μπιστιόλα, ωστόσο ο ΠΑΣ Γιάννινα πέτυχε τη μεγαλύτερη διαφορά του μέχρι τότε (20-31) με λέι-απ του Σκορίλα. Η διαφορά μάλιστα έπειτα από τρεις επιθέσεις έφτασε με τρίποντο του ίδιου παίκτη και στους 14 (24-38). Η Νικόπολη «έσφιξε» την άμυνά της στα μισά του δεκαλέπτου και με καλές επιλογές στην επίθεση, μείωσε τη διαφορά στους δέκα πόντους (28-38, «κλέψιμο» και λέι-απ του Νίκα) και τη «μάζεψε» ακόμη περισσότερο με το τέλος του ημιχρόνου με 4 συνεχόμενους πόντους του Νίκα (34-41).
Το τρίτο δεκάλεπτο «άνηκε» στη Νικόπολη. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με πέντε πόντους του Μπιστιόλα σε 39-45, έκαναν το 41-45 με εκπληκτική ασίστ του Παπαμιχαήλ και άψογο τελείωμα από το Νίκα και με βολή του Σπύρου Μπιστιόλα έφτασαν σε «απόσταση αναπνοής» στο σκορ (42-45). Με εύστοχο σουτ από τα 6 μέτρα ο Μπιστιόλας έκανε το 46-47 και οι παίκτες του Παπίρη πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ ένα δίλεπτο πριν το τέλος της περιόδου, με τρίποντο του Παπαμιχαήλ (49-47). Ο Τσιρώνης όμως «απάντησε» για τον ΠΑΣ Γιάννινα και με πέντε δικούς του πόντους, το δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 49-52.
Με το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Τσιρώνης πέτυχε ακόμη πέντε πόντους, με τη διαφορά να φτάνει και πάλι στους δέκα πόντους (49-59). Από εκείνο το σημείο η Νικόπολη δεν μπόρεσε να «επιστρέψει» δυνατά στο ματς. Με καλάθι και φάουλ ο Νίκας μείωσε σε 56-62, ωστόσο μία τεχνική ποινή και το δίποντο του Ματσάγκα, έφεραν το 59-68, 2' 14'' πριν το τελικό σφύριγμα. Ο Νίκας με δύο βολές έκανε το 63-68, 39 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, όμως ο Κρικώνης με δύο εύστοχες βολές, διαμόρφωσε το τελικό σκορ (63-70).

ΝΙΚΟΠΟΛΗ- ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ  63-70  (17-27,34-41,49-52,63-70)
ΝΙΚΟΠΟΛΗ (Παπίρης) :  Σίσκας ,  Τέφας, Κιτσαντάς 3(1), Μπιστιόλας 17 (2), Παπαμιχαήλ 5 (1), Πολίτης 7 , Βασιλειάδης 1, Διαμάντης 2,   Νίκας 28 (1) , Ράπτης (1), Τσαπάρας, Παπαδημητρίου
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ (Παπαδόπουλος)Τώνης Αχ. 5 (1), Ματσάγκας 6, Κρικώνης 17, Κουλουμπής, Σκορίλας 13 (3),Μουζακίτης 2,  Τώνης Κ., Τσίρμπας, Θεοχάρους 7, Λάμπρου 2, Τσιρώνης 14 (1), Μάλιος 4