Σάββατο, Μαρτίου 22, 2014

Μεγάλη εμφάνιση και ήττα στα σημεία : ΑΓΣΙ - Νικόπολη 91-84

Έβγαλε μεγάλη ψυχή η Νικόπολη, στο παρκέ του κατάμεστου από φιλάθλους του μπάσκετ, ΕΑΝΚΙ, στην αναμέτρηση με τον ΑΓΣΙ, για την πρώτη αγωνιστική των play-off, ωστόσο γνώρισε την ήττα με σκορ 91-84.Ο αγώνας με τον Αστακό στην Πρέβεζα την επόμενη αγωνιστική αποκτά πλέον πολύ μεγάλη κρισιμότητα.Οι παίκτες του Νεκτάριου Βαβέτση από το ξεκίνημα του παιχνιδιού, έδειξαν αποφασισμένοι για τη νίκη. Το ματς πήγαινε σε «ψηλό σκορ» από το πρώτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να προηγούνται στην πρώτη περίοδο με 26-22. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Νικόπολη αντέστρεψε την κατάσταση και έφτασε το ματς στο 47-47 με το τέλος του ημιχρόνου.Υψηλού επιπέδου μπάσκετ και από τους δύο αντιπάλους, με την ομάδα της Πρέβεζας να παίρνει διαφορά 4 πόντων στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, ωστόσο με τους Αυγερινό και Κοντό σε καλή ημέρα ο ΑΓΣΙ, πήρε ένα προβάδισμα με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, ωστόσο στο τελευταίο πεντάλεπτο οι λεπτομέρειες ευνόησαν τους γηπεδούχους, οι οποίοι «έχτισαν» μια διαφορά 5-6 πόντων και ο αγώνας έληξε με 91-84 υπέρ τους. Σε εντυπωσιακή επιθετικά ημέρα ο Μπάλλας για τη Νικόπολη, ενώ βοήθησαν σημαντικά οι Κακιούζης και Τσιτσώνης.
Α.Γ.Σ.Ι -  Σ.Κ.ΝΙΚΟΠΟΛΗ 91-84  (26-22, 47-47,69-64,91-84  )

Α.Γ.Σ.Ι. (Κοντογιάννης ): Βαγγέλης ,  Μουζακίτης 1, Φυραρίδης 4 , Κοντός 23 (1) , Μαυραγιάννης  Μάντζιος Δημ. , Μάντζιος Παν. 18,  Μάκης, Πάτρας 10, Πανταζής 12,  Φίλιος 7(1), Αυγερινός 16 (2) .
ΝΙΚΟΠΟΛΗ  (Βαβέτσης) :  Παρούσης 3 (1),  Τσαπάρας, Μπούντας, Κακιούζης 14(2),  Πολίτης  13  , Βασιλειάδης 2 , Τσιτσώνης 16 (4)  , Σκανδάλης ,  Δόνος  , Τέφας, Μπάλλας 36.