Σάββατο, Μαρτίου 29, 2014

Δεν ήρθε η νίκη : Νικόπολη- Αίολος Αστακού 74-88

Την ήττα με σκορ 74-88, γνώρισε η Νικόπολη Πρέβεζας στο ΔΑΚ Πρέβεζας, από τον Αίολο Αστακού, για τη 2η αγωνιστική της τελικής φάσης των play-off ανόδου στη Γ' Εθνική, σε ένα κατάμεστο γήπεδο από φιλάθλους και των δύο ομάδων. Οι φιλοξενούμενοι, είχαν εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας στα σουτ τριών πόντων (πέτυχαν συνολικά 10 τρίποντα) , διατήρησαν το προβάδισμα στο σκορ καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα και δίκαια επικράτησαν. Η Νικόπολη πλησίασε δύο φορές στους τρεις πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά οι παίκτες του Αίολου «έχτισαν» ξανά μια διαφορά και «καθάρισαν» το ματς υπέρ τους.Στα αξιοσημείωτα του ματς, οι περίπου 120 εκδρομείς από τον Αστακό, οι οποίοι μαζί με τους φιλάθλους της Νικόπολης δημιούργησαν όμορφη μπασκετική ατμόσφαιρα στο κλειστό γυμναστήριο της Πρέβεζας. Το πρώτο δεκάλεπτο έμοιαζε με... διαγωνισμό τριπόντων για τις δύο ομάδες. Ο Αστακός 3.30'' πριν το τέλος της περιόδου έφτασε το σκορ στο 14-23 και έδειξε πως θέλει από νωρίς να πάρει το «πάνω χέρι» στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και με 12 πόντους διαφορά (14-26), ωστόσο η Νικόπολη κατάφερε να ''μαζέψει'' τη διαφορά με τη λήξη (19-28).
Η ομάδα της Πρέβεζας έκανε την αντεπίθεσή της στο δεύτερο δεκάλεπτο.
Με... μπροστάρηδες τους Πολίτη, Τσιτσώνη και Μπάλλα, έκαναν το 28-31 και 4'35'' πριν τη λήξη του ημιχρόνου το 34-37 με εύστοχη βολή του σέντερ της Νικόπολης. Παρ' όλα αυτά ο Αίολος ξέφυγε και πάλι με 8 πόντους (34-42), με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 39-48. Ίδια αγωνιστική «γεύση» και στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο τέλειωσε 61-68 με κλέψιμο και λέι-απ του Πολίτη. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ελέγξουν το ρυθμό και στην τελευταία περίοδο και πήραν δίκαια τη νίκη με σκορ 74-88. Εκπληκτική εμφάνιση από τον Πανάρα (33 πόντοι-5 τρίποντα) και τον Σταμόπουλο (16 ασίστ!), ενώ για τη Νικόπολη πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπάλλας με 26 πόντους, ενώ πρόσφερε λύσεις και ο Κακιούζης.
ΣΚ ΝΙΚΟΠΟΛΗ –ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ  74-88  (19-28, 39-48, 61-68, 74-88)
ΝΙΚΟΠΟΛΗ (Βαβέτσης): Παρούσης, Τσαπάρας, Μπούντας, Τέφας, Κακιούζης 19 (4), Πολίτης 16, Βασιλειάδης 3 (1), Τσιτσώνης 9 (3), Σκανδάλης, Δόνος, Θειακός 2, Μπάλλας 26.
ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ (Θάνος): Καλισώρας 11 (2), Πανάρας 33 (5), Αγγελόπουλος 12, Σταμόπουλος 7, Δουρούκης 10 (1), Κρικρής 1, Σούρλας 8 (2), Τσάνος, Μπόγρης 6, Χουλιάρας, Καραγεώργος.