Σάββατο, Δεκεμβρίου 17, 2011

Νίκη μετά από σκληρή μάχη : Νικόπολη -Ναύπακτος 71-69

Ένας  πολύ καλός αγώνας έγινε σήμερα το απόγευμα στο ΔΑΚ Πρέβεζας μεταξύ δύο ισοδύναμων ομάδων που διεκδικούν μια θέση στην τετράδα. Η Ναύπακτος  ξεκίνησε δείχνοντας ότι δεν θα ήταν εύκολος αντίπαλος , προηγήθηκε στην αρχή του α δεκαλέπτου, έχασε το προβάδισμα στο τέλος αλλά στο  δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επιμέρους σκορ 17-24 έφθασε να προηγείται στο ημίχρονο με 36-40.  Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα μας παίζοντας πιο καλή άμυνα , πέρασε μπροστά στο σκορ. Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό έφθασε στο μέσο του τέταρτου δεκαλέπτου να προηγείται με 10 πόντους κυρίως  με την αποτελεσματικότητα και τις πρωτοβουλίες που πήραν ο Σπύρος Πολίτης και ο Ντίνος Τσιτσώνης. Δύο συνεχόμενες  λαθεμένες πάσες και δύο αποτυχημένες προσπάθειες έδωσαν το δικαίωμα στην αντίπαλο να ελπίζει. Στο τέλος η ομάδα μας άντεξε την αντεπίθεση της Ναυπάκτου και κράτησε την νίκη. Από την Νικόπολη  βοήθησαν σημαντικά και οι Βασιλειάδης, Σωτηρίου. Από την πολύ καλή Ναύπακτο ξεχώρισαν οι  Κουτσογιάννης, Κόκλας, Κακούσης
   Δεκάλεπτα : 19-16, 36-40, 53-50, 71-69.
   ΝΙΚΟΠΟΛΗ (Βαβέτσης ) : Σκανδάλης  3(1), Δενδρινός , Κωτσάκης , Ζαλοκώστας  2, Γεωργίου , Πολίτης 27(1), Βασιλειάδης  6, Τσιτσώνης  17(4), Ράπτης , Τζώρας , Σωτηρίου 8, Πολύμερος 8.
   ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ (Σταθάτος) :Κουτσογιάννης 20(2), Άμπλας 11(1), Θεοδώρου, Κόκλας 16, Σταθάτος, Ζησιμόπουλος 6, Κοκκινίδης 2, Κακούσης 14(2), Καλιαμπάκος, Τσιλιγιάννης.
    Αποτελέσματα 11 ης  αγωνιστικής :
Βόνιτσα – ΑΓΣΙ 71-67, Νικόπολη –Ναύπακτος 71-69 , ΑΟ Αγρινίου- Αστακός 74-50,  Παραμυθιά – Άτλας 61-68,  Καναλάκι – Παναιτωλικός 79-75 ,  Φαίακας  -Ιόνιος 71-67