Σάββατο, Νοεμβρίου 26, 2011

Δεν άξιζε να νικήσει και ...έχασε : Αστακός -Νικόπολη 63-57

Όταν τρία λεπτά πριν το τέλος προηγείσαι με 51-57 , σε ένα παιγνίδι που ο αντίπαλος είχε προηγηθεί και με 15 πόντους, και δεν μπορείς να κρατήσεις την διαφορά , τότε πραγματικά δεν άξιζες να νικήσεις. Αυτό ταιριάζει απόλυτα στην σημερινή Νικόπολη , που για 30 λεπτά έπαιξε το χειρότερο φετινό της παιγνίδι , σοβαρεύτηκε μόνο για 7 λεπτά και μετά ξαναγύρισε στον κακό εαυτό της. Για τριάντα λεπτά η ομάδα κυνηγούσε το σκορ, με τους παίκτες να υποπίπτουν σε πολλά λάθη (βήματα, πάσσες). Καθόλου πάθος σε άμυνα , καθόλου υπομονή στην επίθεση. Μιάς και το μπασκετ τελειώνει με την σφυρίχτρα του διαιτητή και το τέλος του χρόνου, η ομάδα πήρε αυτό που της άξιζε. “Μάλλον σήμερα, παίκτες και προπονητής, δεν ταξιδέψαμε στον Αστακό” δήλωσε με το τέλος του αγώνα ο Νεκτάριος Βαβέτσης. Από τον Αστακό ,που δείχνει να εκμεταλλεύεται την έδρα του, ξεχώρησαν οι Τζάνος, Μαργώνης Θ. και Σούρλας.
      Ο Τσίγας έδειξε μετά από τρία χρόνια και πάλι τεχνική ποινή στον Σ. Πολίτη. Εφήρμοσε τους νέους κανονισμούς...
        Δεκάλεπτα : 16-10, 32-23, 13-18, 18-16
    ΑΣΤΑΚΟΣ (Μπότσιος) : Κρικρής 2 , Μαργώνης Ν. 3(1) Μαργώνης θ. 7(1) , Κουδούνας 14, Τζάνος 12, Καλλισώρας 10, Σούρλας 15 (1).
    ΝΙΚΟΠΟΛΗ (Βαβέτσης ) : Τζώρας, Κωτσάκης , Λίγκος , Ζαλοκώστας , Μαρούλης, Πολίτης 25 (1) , Βασιλειάδης 10(2) , Τσιτσώνης 16 (4) , Μπουτόπουλος 2, Βουκελάτος , Σωτηρίου 2, Πολύμερος 2.