Σάββατο, Ιανουαρίου 26, 2008

Εκεί – εκεί στην Γ΄ Εθνική… Νικόπολη –Φαίακας 82-68

Ένα βήμα πριν από την άνοδό της στην Γ Εθνική βρίσκεται η Νικόπολη. Νικώντας το Σάββατο το απόγευμα , στον πιο κρίσιμο αγώνα της χρονιάς, τον Φαίακα Κέρκυρας ουσιαστικά κατέκτησε τον τίτλο, παρότι απομένουν 8 ακόμα αγωνιστικές για την λήξη του πρωταθλήματος. Το κλειστό γυμναστήριο της πόλης μας έζησε μετά από 4 χρόνια και πάλι μεγάλες στιγμές. Πολλοί οι φίλοι της ομάδας μας που ήρθαν να παρακολουθήσουν τον κρίσιμο αγώνα. Ήταν αυτοί οι φίλοι της που ενίσχυσαν την ομάδα σε όλη την διάρκεια του αγώνα, υποστηρίζοντας την με θέρμη και ενθουσιασμό. Έναν από τους καλύτερους φετινούς αγώνες που έγιναν στο γήπεδό μας και στον οποίο κυριαρχούσε η ένταση και το πάθος. Με φανερό το άγχος κατέβηκαν στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες μας. Αν και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 5 πόντους διαφορά, η συνέχεια δεν ήταν η αναμενόμενη. Στην δεύτερη περίοδο οι αντίπαλοι κατόρθωσαν, αναγκάζοντας με ασφυκτικό πρέσσιγκ τους παίκτες μας σε λάθη , να περνούν στην αντεπίθεση. Κερδίζοντας την περίοδο αυτή όλα σχεδόν τα ρημπάουντ, φόρτωσαν και τους ψηλούς μας με φάουλ. Στο πρώτο ημίχρονο το θράσος και ο «τσαμπουκάς» των Κιτσαντά και Παπαμιχαήλ (3 και 2 τρίποντα αντίστοιχα) κράτησαν την σε βάρος μας διαφορά σε τρεις πόντους (38-41). Ήταν φανερό πως η συνέχεια του αγώνα θα ήταν συναρπαστική. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον καλύτερο παίκτη του αγώνα Σάκη Κιτσαντά να βομβαρδίζει το καλάθι των αντιπάλων με δύο τρίποντα. Την ίδια στιγμή βελτιώθηκε σημαντικά η απόδοση των Μπιστιόλα , Λογοθέτη και Γόντικα και έτσι κερδήθηκε και η μάχη των ρημπάουντ. Από εκεί και πέρα όλα ήταν εύκολα . Στην τελευταία περίοδο η διαφορά μεγάλωνε συνεχώς. Οι παίκτες του Φαίακα φανερά κουρασμένοι από την υπερπροσπάθεια του πρώτου ημιχρόνου ξέμεναν σιγά –σιγά από δυνάμεις. Και ήταν η σειρά του Σπυρου Πολίτη να «χορέψει» τους αντιπάλους.
Από την ομάδα μας κανείς δεν υστέρησε. Ξεχώρισαν οι Κιτσαντάς, Πολίτης και Παπαμιχαήλ. Από τον Φαιακα οι Δηλαβέρης , Χονδρογιάννης και Πηγής.

ΝΙΚΟΠΟΛΗ - ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 82-68.
Τα δεκάλεπτα
: 21-16, 38-41, 57-52, 82-68.
Σ.Κ.ΝΙΚΟΠΟΛΗ : (Ζέρβας) Λίγγος, Κιτσαντάς 27 (6) , Μπιστιόλας 10 , Νίκας Κίμωνας 3 , Πολίτης 18, Παπαμιχαήλ 14 (2) , Λογοθέτης 4, Τσιτσώνης , Τσαβαλάς, Γόντικας 6 (1) , Νίκας Κώστας .
ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ : (Ίσαρης) Μαγκανάς, Σπιτιέρης 3, Μανδύλας 5 (1) , Μωραΐτης , Παγιατάκης 6, Χονδρογιάννης 10 (1) , Διλαβέρης 14 , Γιώργος 6, Πηγής 12, Παγκράτης, Προβατάς 12.
Πολύ καλή η διαιτησία των Τζιμογιάννη ,Μίγδου.

Στους άλλους αγώνες της αγωνιστικής υπήρξαν τα εξής αποτελέσματα: Γ.Ε. Κέρκυρας- Άρτα 43-64, Λούρος- Γ.Ε. Αγρινίου 68-78 , Βόνιτσα-Ναύπακτος 93-70.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ-14η Αγωνιστική
1)
Νικόπολη (899-651) 28, 2) Φαίακας (1001-690) 26, 3) Γ.Ε. Αγρινίου (933-772) 25, 4) Παναιτωλικός ( 731-624) 24, 5) Δόξα Άρτας (780-646) 22 (13 αγ.), 6) Λούρος ( 677-749) 21, 7) Βόνιτσα (801-818) 21, 8) ΑΓΣ Ιωαννίνων (781-798) 20, 9) Ναύπακτος (830-737) 17 (13 αγ.) , 10) Γ.Ε. Κέρκυρας (565-824) 15