Σάββατο, Ιανουαρίου 19, 2008

Νίκη στο ντέρμπι : Νικόπολη – Δόξα Άρτας 72-53

Οι παίκτες της Νικόπολης γνώριζαν πολύ καλά ότι με νίκη στον σημερινό αγώνα με την Δόξα Άρτας , έκαναν το προτελευταίο βήμα για την άνοδο. Απέναντί τους είχαν μία από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος, που αγωνίσθηκε μετά από πολύ καιρό πλήρης . Με πάθος και αγωνιστικότητα έδειξαν από την αρχή του αγώνα ότι δεν θα αφήσουν την ευκαιρία να χαθεί. Η αστοχία όμως στα τρίποντα (0 στα 7 στο πρώτο δεκάλεπτο), και τα πολλά φάουλ που χρεώθηκαν πολύ γρήγορα , αντιμετωπίζοντας μία πολύ πιεστική άμυνα από τους Αρτινούς, ανάγκασε τον Κώστα Ζέρβα να τροποποιήσει τα πλάνα της ομάδας. Έτσι με την είσοδο του Μπιστιόλα και του Κίμωνα Νίκα η ομάδα παρουσιάσθηκε πιο δεμένη και προηγήθηκε με το τέλος της πρώτης περιόδου με 8 πόντους. Με τον Μπιστιόλα στην καλύτερη φετινή αγωνιστική ημέρα, να βομβαρδίζει με 2 τρίποντα το αντίπαλο καλάθι , ξεπεράστηκε στην δεύτερη περίοδο η άμυνα ζώνης και η ανάκαμψη της αντιπάλου που μείωσε σε κάποιο σημείο ακόμα στους 4 πόντους. Στην τρίτη και τέταρτη περίοδο ο Μπιστιόλας έδειξε όλο το πάθος του μετά από την δίμηνη αγωνιστική του απραξία . Από την ομάδα μας εκτός του Μπιστιόλα διακρίθηκαν και οι Πολίτης, Παπαμιχαήλ, Κίμωνας Νίκας και Γόντικας. Από την Δόξα Άρτας διακρίθηκαν οι Κεκές, Τεπετίδης και Γεωργίου.
Τα δεκάλεπτα: 21-13, 39-27,53-38, 72-53

Σ.Κ.ΝΙΚΟΠΟΛΗ : (Ζέρβας) Λίγγος, Κιτσαντάς , Μπιστιόλας 29 (3) , Νίκας Κίμωνας 8 (1) , Πολίτης 17 (1) , Παπαμιχαήλ 6, Λογοθέτης 7, Τσιτσώνης, Τσαβαλάς, Γόντικας 3, Νίκας Κώστας 2
ΔΟΞΑ ΑΡΤΑΣ: (Κυφοκέρης) Πετανίτης , Γυφτοκώστας 5, Κεκές 16 (1), Χρόνης 2, Καυκιάς 2, Πετάλης 1, Μπαλαούρας, Ασπρουλης 1, Τεπετίδης 14 , Γεωργίου 11 (1), Μπαρτζώκας 2.
Καλή η διαιτησία των Μαντήλα, Μπανού.
Στους άλλους αγώνες της αγωνιστικής υπήρξαν τα εξής αποτελέσματα: Ναύπακτος -Γ.Ε. Κέρκυρας 62-49, Γ.Ε. Αγρινίου- Βόνιτσα 87-83, Φαίακας- Ιωαννίνων 60-103.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ-13η Αγωνιστική
1)
Νικόπολη (817-583) 26, 2) Φαίακας (933-608) 25, 3) Γ.Ε. Αγρινίου (855-704) 23, 4) Παναιτωλικός ( 711-624) 22, 5) Δόξα Άρτας (716-603) 20 (12 αγ.), 6) Λούρος ( 609-671) 20, 7) Βόνιτσα (708-748) 19, 8) ΑΓΣ Ιωαννίνων (761-798) 18, 9) Ναύπακτος (603-737) 16 (12 αγ.) , 10) Γ.Ε. Κέρκυρας (522-760) 14