Σάββατο, Νοεμβρίου 29, 2014

Η νίκη ήρθε στην παράταση : Φαίακας -Νικόπολη 70-81 παρ. (68-68)

Ένα παιγνίδι στο οποίο  η Νικόπολη , τρία λεπτά πριν την λήξη του , προηγείτο με 11 πόντους, «κατόρθωσε» (γιατί μόνο για κατόρθωμα μπορούμε να μιλάμε) να το φέρει στην παράταση. Εκεί χωρίς μεγάλες δυσκολία , δείχνοντας σοβαρότητα κυρίως στην άμυνα  και  κάνοντας σκορ 13-2, πήρε την νίκη στο σημερινό αγώνα που διεξήχθη στο κλειστό της Κέρκυρας  με αντίπαλο τον Φαίακα.   Η παίκτες του Κώστα Παπίρη  πήραν το προβάδισμα του αγώνα από το πρώτο λεπτό και μόνο στα μέσα  του 2ου δεκαλέπτου κατάφερε ο Φαίακας να περάσει μπροστά (24-23). Στην συνέχεια με τον Πολίτη σε καλή μέρα αλλά και την ευστοχία στα τρίποντα του Κιτσαντά  διατηρούσε σκορ ασφαλείας 7-10 πόντων. Οι παίκτες του Φαίακα έκαναν την τελευταία τους προσπάθεια στο τελευταίο τρίλεπτο και με όπλο την κυριαρχία στα ριμπάουντ , κατάφεραν να προηγηθούν στα τελευταία δευτερόλεπτα με 68-67. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα έγινε φάουλ στον Νίκα, που ευστόχησε σε μία  βολή  κάνοντας το 68-68 , τελικό σκορ του κανονικού αγώνα. Η παράταση απέδειξε ότι οι παίκτες της Νικόπολης  μπορούσαν να είχαν διαφορά ασφαλείας πολύ νωρίτερα. Με ένα τρίποντο του Παπαμιχαήλ και δύο τρίποντα του Νίκα  και με καλή άμυνα έκαναν το τελικό 70-81.

ΦΑΙΑΚΑΣ – ΝΙΚΟΠΟΛΗ 70-81  (12-15, 27-34,44-51,68-68, 70-81 π.)
ΦΑΙΑΚΑΣ  (Παπαϊωάννου)Λινοσπόρος 2, Κοκαβέση 2, Μάρλας 23 (1), Κουλούρης, Κόντης, Κοπελάκης, Στεργίου 9 (2), Γιώργος 10 (1), Μάντσιος, Παγκράτης 13, Δημάκος , Θεόδοτος 11
ΝΙΚΟΠΟΛΗ (Παπίρης) :  Τσαπάρας, Κωτσάκης, Κιτσαντάς 18 (5), Τέφας 2, Παπαμιχαήλ  3 (1), Πολίτης  31 (2), , Βασιλειάδης 8 (2),  Νίκας 18 (3), Σκλαβενίτης, Παποαδημητρίου 1, Αγραπιδάκης 2.