Σάββατο, Φεβρουαρίου 18, 2012

Πολύ μεγάλη εμφάνιση και νίκη : Καναλάκι -Νικόπολη 78-86

Ένας εκπληκτικός Ντίνος Τσιτσώνης ( 37 πόντοι ,11 τρίποντα), μαζί με το πάθος και τη μαχητικότητα όλων των παικτών της (με απουσίες) Νικόπολης, έδωσαν την νίκη κόντρα στο μαχητικό Καναλάκι στο σημερινό αγώνα στό κλειστό της Πάργας. Μετά το αρχικό μούδιασμα ένα ξέσπασμα στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου έφερε τον αγώνα στα ίσα , με το Καναλάκι να προηγείται στο ημίχρονο. Η διαφορά που πήρε στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου μειώθηκε και το Καναλάκι πέρασε πάλι μπροστά. Στο δεκάλεπτο αυτό ο Ντίνος Τσιτσώνης πέτυχε 5 τρίποντα. Το τελευταίο δεκάλεπτο ανήκε αποκλειστικά στους παίκτες του Νεκτάριου Βαβέτση. Παρότι όλοι τους αγωνίσθηκαν σε όλα σχεδόν τα τριάντα πρώτα λεπτά, χωρίς κανένα σημάδι κούρασης , παίζοντας άμυνα και επίθεση για σεμινάριο , έδειξαν το μεγάλο τους ταλέντο. Όλοι τους είναι διακριθέντες. Από το Καναλάκι ξεχώρησαν οι Δάσκαλος, Στύλος και ο έφηβος Καούρης.
Με τραβηγμένα σφυρίγματα (τρεις τεχνικές ποινές στην Νικόπολη) η διαιτησία των Γεροδήμου, Ντίσιου.
    Δεκάλεπτα : 18-15, 43-41, 64-63,78-86
    ΚΑΝΑΛΑΚΙ (Τζομάκας) : Πρωτόπαπας 7(1) , Γρετσίστας , Καούρης 9(1), Στύλος 21, Κασκάνης 12, Τσουμάνης, Γάκης 4, Δάσκαλος 23, Πάνου 2.
   ΝΙΚΟΠΟΛΗ (Βαβέτσης ) : Σκανδάλης 2, Λίγκος 7(1) , Ζαλοκώστας 3, Πολίτης 32 (1) , Βασιλειάδης 5 , Τσιτσώνης 37 (11) , Βουκελάτος .
  Αποτελέσματα 18ης  αγωνιστικής :
Άτλας - Βόνιτσα 62-77 ,  Παναιτωλικός - ΑΓΣΙ 43-70 , Ιόνιος- Αστακός  20-0 (α.α.)Καναλάκι - Νικόπολη  78-86 , Ναύπακτος - Α.Ο. Αγρινίου 43-62Παραμυθιά- Φαίακας 74-66