Σάββατο, Νοεμβρίου 05, 2011

Στο τέλος πήρε την διαφορά : Νικόπολη-Φαίακας 73-53

Η εκπληκτική εμφάνιση του Ντίνου Τσιτσώνη  επισκίασε την άσχημη  εμφάνιση της Νικόπολης  στο σημερινό αγώνα της με τον Φαίακα στο ΔΑΚ Πρέβεζας.  Έχοντας  8 στα 11 τρίποντα  και 31 πόντους  συνολικά  στα τριάντα λεπτά που αγωνίσθηκε και παίζοντας  πολύ καλή άμυνα  έκανε ένα από τα καλύτερα παιγνίδια του τα τελευταία χρόνια .
     Στο ΔΑΚ σήμερα έγινε ένας  κακός  αγώνας  που δεν ικανοποίησε κανέναν ,  άτεχνος,  με  νεύρα και πολλά φάουλ από τις δύο ομάδες, με τον Φαίακα να παίρνει 5 τεχνικές ποινές  (3 στον πάγκο και 2 σε παίκτες) και την Νικόπολη να  χάνει εύκολα την προβάδισμα  που έπαιρνε κατά διαστήματα φτάνοντας πέντε λεπτά πριν το τέλος να προηγείται μόνο με  6 πόντους.  Εκεί μίλησε η εμπειρία του Σπύρου Πολίτη και το ταλέντο του Ντίνου Τσιτσώνη και η   Νικόπολη πήρε την μεγάλη διαφορά. Για την Νικόπολη διακρίθηκαν ακόμα οι Βασιλειάδης, Λίγκος. Από τον  Φαίακα οι Μαγκανάς, Στεργίου και Κασκάτης.

Δεκάλεπτα : 15-13, 35-26, 53-41, 73-53
     ΝΙΚΟΠΟΛΗ (Βαβέτσης ) : Κωτσάκης  , Λίγκος 7(1) , Ζαλοκώστας 2 , Μαρούλης, Πολίτης Σ. 22 (2) , Βασιλειάδης 4, Τσιτσώνης  31 (8)  , Μπουτόπουλος 2 , Βουκελάτος, Σωτηρίου 3, Πολύμερος 2.
     ΦΑΙΑΚΑΣ (Γεωργίου): Στεργίου 10, Τσενεμπής, Κάκαρης 4, Μωραϊτης 2, Τάγκας, Κασκάτης 16, Μαγκανάς 14, Πάλλης 7, Ούστογλου.
      Αποτελέσματα 5ης  αγωνιστικής :
 Βόνιτσα – Παραμυθιά 81-56,  ΑΓΣΙ – Ναύπακτος 73-51, Αστακός – Άτλας 69-60 Ιόνιος - Παναιτωλικός 64-63, Νικόπολη – Φαίακας 73-53 , Α.Ο. Αγρινίου-Καναλάκι  106-59