Σάββατο, Οκτωβρίου 16, 2010

Δεύτερη νίκη για την Νικόπολη : Νικόπολη - Ναύπακτος 72-65

Μετά από ένα δυνατό παιχνίδι με  συναρπαστικές φάσεις  η Νικόπολη νίκησε σήμερα το απόγευμα στο ΔΑΚ Πρέβεζας την αξιόμαχη ομάδα της Ναυπάκτου. Το πάθος των παικτών και των δύο ομάδων ήταν ολοφάνερο από την αρχή του αγώνα. Με την έναρξη  η ευστοχία του 16χρονου Σπύρου Μπουτόπουλο  έδωσε το προβάδισμα στο σκορ, που χάθηκε στην συνέχεια από λάθη  κυρίως στην επίθεση. Η πολύ καλή αμυνα και η κυριαρχία του Χρήστου Μπάλλα κάτω από τα καλάθια  έκανε την διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου. Το 2ο δεκάλεπτο  συνεχίσθηκε  στον ίδιο ρυθμό και  μετά από τρια κλεψίματα του Αλκίνοου Κωνή η ομάδα προηγήθηκε στο ημίχρονο με 7 πόντους. Το 3ο δεκάλεπτο ήταν το δεκάλεπτο των Σπύρου Πολίτη και Ντίνου Τσιτσώνη.Τα τρίποντα του Τσιτσώνη και τα  εύκολα λει-απ του Πολίτη  έφθασαν την διαφορά  σε 20 πόντους. Στην  τελευταία περίοδο  οι παίκτες της Ναυπάκτου τα έδωσαν όλα για να ανατρέψουν το αποτέλεσμα και  κατάφεραν  να μειώσουν το σκορ. Από την ομάδα διακρίθηκαν όλοι όσοι αγωνίσθηκαν με κορυφαίο τον Σπύρο Πολίτη. Από την  καλή Ναύπακτο ξεχώρησαν οι Μαυρέλης, Αμπλάς, Τσιλιγιάννης και Παναγιωτόπουλος. Αξίζει να σημειωθεί και η μάχη των πάγκων. Βαβέτσης και Σταθάτος με συνεχείς αλλαγές σε συστήματα και τακτικές έδωσαν ένα διαφορετικό χρώμα στον αγώνα. Νικητής στα σημεία ο Νεκτάριος Βαβέτσης.
Πολύ καλή η διαιτησία των Τσίγα, Γεροδήμου.
ΝΙΚΟΠΟΛΗ- ΝΑΥΠΑΚΤΟΣ 72-65 ( 22-18, 40-33,66-48,72-65)
ΝΙΚΟΠΟΛΗ  (Βαβέτσης) : Κωνής 9, Κωτσάκης, Τζανετουλάκος, Τζώρας, Φίτσας, Πολίτης 20 (1), Χαραλαμπόπουλος, Τσιτσώνης 15 (3) , Μπουτόπουλος 9, Τζόκας 6, Σωτηρίου, Μπάλλας 13.
ΝΑΥΠΑΚΤΟΣ (Σταθάτος) :  Καραγιώργος, Φρέγκου 2, Τσιλιγιάννης 13, Αλεξίου 3 (1) , Αμπλάς13, Παναγιωτόπουλος 4, Ζησιμόπουλος 6, Κοκκινίδης, Κακούσης, Μαυρέλης 22, Κόκλας 2, Μπίμπας .
Τα αποτελέσματα της  2ης Αγωνιστικής
Σπάρτακος -Αστακός 48-57,  Καναλάκι -Βόνιτσα 59-86, Φαίακας -ΓΕΑ 76-55, ΑΓΣΙ -Κρόνος 35-54, Νικόπολη -Ναύπακτος 72-65, ΑΟ Αγρινίου-Ιόνιος 81-57