Τετάρτη, Οκτωβρίου 17, 2007

Νίκη στην παράταση μέσα στην Άρτα : Δόξα Άρτας-Νικόπολη 60-65

Μεγάλη νίκη μέσα στην Άρτα πέτυχε η Νικόπολη στη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α1 της ΕΣΚΑΒΔΕ. Επιβλήθηκε στην παράταση της Δόξας Άρτας με 65-60. Ο αγώνας ξεκίνησε με την Νικόπολη να δείχνει μουδιασμένη, να δυσκολεύεται αμυντικά και να έχει αστοχία στα σουτ.Στο ημίχρονο έχανε με 33-27. Στο τρίτο δεκάλεπτο βελτίωσε την άμυνά της και ισοφάρισε το σκορ 43-43. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έδειξαν αδυναμία στην επίθεση με αποτέλεσμα ο κανονικός αγώνας να λήξει 53-53. Στην παράταση οι παίκτες της Νικόπολης έδειξαν ότι ήθελαν περισσότερο την νίκη από τους αντιπάλους τους και επικράτησαν με 65-60.
ΔΟΞΑ ΑΡΤΑΣ-ΝΙΚΟΠΟΛΗ 60-65. Τα δεκάλεπτα: 17-15, 33-27,43-43, 53-53 , 60-65 (παράταση)
ΔΟΞΑ ΑΡΤΑΣ: (Κυφοκέρης) Πετανίτης 14 (3), Γυφτοκώστας 8(2), Κεκές 13(2), Χρόνος 7, Καυκιάς 3, Πετάλης 1, Μπόσμος 4, Γεωργίου 3, Μπαρτζώκας 7.
Σ.Κ.ΝΙΚΟΠΟΛΗ :
(Ζέρβας) Λίγγος, Κιτσαντάς 7 (1), Μπιστιόλας 4 (1) , Νίκας Κίμωνας 8(2) , Πολίτης 11, Παπαμιχαήλ 8(1), Λογοθέτης 13, Τσιτσώνης, Τσαβαλάς, Γόντικας 12, Νίκας Κώστας 2
Καλή η διαιτησία των Σάνα,Αναγνωστοπούλου.
Στην 3η αγωνιστική η Νικόπολη αγωνίζεται εκτός έδρας το Σάββατο 20/10 με τον Φαίακα Κέρκυρας .
Στους άλλους αγώνες της δεύτερης αγωνιστικής υπήρξαν τα εξής αποτελέσματα:
Γ.Ε. Κέρκυρας - Ναύπακτος 54-64, Βόνιτσα- Γ.Ε. Αγρινίου63-66, ΑΓΣ Ιωαννίνων-Φαίακας 63-69. Χωρίς αγώνα με 20-0 Λούρος, Παναιτωλικός.