Σάββατο, Νοεμβρίου 22, 2014

Επιστροφή στις νίκες : Νικόπολη-Σπάρτακος 86-62

Στις  νίκες επέστρεψε  η  Νικόπολη επικρατώντας του Σπάρτακου με 86-62 στο  σημερινό αγώνα στο ΔΑΚ Πρέβεζας. Η ομάδα του Κώστα Παπίρη βρέθηκε πίσω  με 21-23 στο πρώτο δεκάλεπτο  και κατάφερε μετά το 15’ να περάσει μπροστά με το ημίχρονο να είναι  46-37. Η ομάδα μας , με το ξεκίνημα του αγώνα,  έδειξε αδυναμίες στην ανάπτυξη του παιγνιδιού της , αστοχία στα σουτ  και δυσκολία στα ριμπάουντ. Απέναντι της η νεανική ομάδα του Σπάρτακου, με δυο παίχτες που ξεχώριζαν, έφθανε εύκολα στο καλάθι. Με την αλλαγή της τακτικής μετά το 15’  μπήκαν τα σουτ, παίχτηκε καλή  άμυνα  και έτσι έχοντας τον έλεγχο του αγώνα προηγήθηκε  μέχρι το τέλος αυξάνοντας την διαφορά.
ΝΙΚΟΠΟΛΗ -  ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ  ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 86-52  ( 21-23, 46-37,71-53,86-62)
ΝΙΚΟΠΟΛΗ (Παπίρης) Θωμάς ,  Τέφας Κιτσαντάς  11 (3), Μπιστιόλας 6,  Παπαμιχαήλ 5,  Πολίτης 25, Βασιλειάδης 10 , Αγραπιδάκης 1,  Νίκας 22 (2), Ράπτης 4, Μάμαλης, Τσαπάρας 2 .
ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ  (Παπανικολάου) :  Τσακανίκας, Κορδάς, Κωστακίδης 20, Βλαχόπουλος 4,  Λαμπρόπουλος 21, Τσιάρας 3 (1), Ρήγας,Σιώζιος, Μάστορας, Κάλλης  Α. 4, Κάλλης  Β. 1, Δημακόπουλος 4