Σάββατο, Φεβρουαρίου 23, 2013

Νικήτρια στο ντέρμπυ : Νικόπολη- Δόξα Άρτας 76-56

Νικήτρια αναδείχθηκε η ομάδα μας στον σημερινό αγώνα του ΔΑΚ Πρέβεζας, σε ένα αγώνα που κατά διαστήματα παίχτηκε πολύ καλό παιγνίδι και από τις δύο ομάδες. Το άγχος και η μεγάλη φόρτιση των παικτών μας ήταν φανερό στο πρώτο πεντάλεπτο , με αποτέλεσμα σε τέσσερα λεπτά να πετύχουν μόνο ένα πόντο. Δύο τρίποντα (Πολίτης,Τσιτσώνης), έδωσαν την πρωτοπορεία στο σκορ που δεν χάθηκε σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα. Με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει 18-12 , η διαφορά του σκορ έφθασε στους 10 πόντους στο ημίχρονο. Ένα ξέσπασμα της Δόξας στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου μείωσε την διαφορά , αλλά με δύο συνεχόμενα τρίποντα (Τσιτσώνης , Παρούσης) η Νικόπολη πήρε ξανά μια διαφορά ασφαλείας. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Νεκτάριου Βαβέτση ήταν εύστοχοι στις βολές και με τον Ντίνο Τσιτσώνη να έχει δύο ακόμα τρίποντα έκαμψαν την αντίσταση των Αρτινών και πήραν την διαφορά. Από την Νικόπολη χωρίς να υστερήσει κανείς , οι Σπύρος Πολίτης , Ντίνος Τσιτσώνης και Στάθης Παρούσης διακρίθηκαν. Ο παίκτης όμως που έκανε την διαφορά ήταν ο 19χρονος Σπύρος Μπουτόπουλος , που έκανε σχεδόν τα πάντα. Από την Δόξα οι Κώστας και Παπαμιχαήλ Α. ξεχώρισαν.

ΝΙΚΟΠΟΛΗ- ΔΟΞΑ ΑΡΤΑΣ  76-56  (18-12, 34-24, 49-40,76-56)

Σ.Κ. ΝΙΚΟΠΟΛΗ (Βαβέτσης ): Παρούσης  10 (2), Τζώρας, Κωτσάκης, Γάκης 6, Πολίτης 26(1) Βασιλειάδης 2, Τσιτσώνης 19 (5) , Μπούντας, Σκλαβενίτης, Μπουτόπουλος 9, Βουκελάτος 4.

ΔΟΞΑ ΑΡΤΑΣ (Ψιλιας ): Παπαμιχαήλ Ε. 5, Βασιλείου 10, Μιχάλης 3, Κουτσούμπας, Κωστας 14, Παπαμιχαήλ Α. 10 (1), Ψίλιας 6, Χούσα ,Γκολομάζος 8 .

Περισσότερα για τον  αγώνα , φωτογραφίες και βιντεο  στο  atpreveza.gr

Πέμπτη, Φεβρουαρίου 21, 2013

ΟΛΟΙ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ !

Για την τελευταία αγωνιστική της α΄ φάσης το Σάββατο 23 Φλεβάρη, στις 5 το απόγευμα, η Νικόπολη  αντιμετωπίζει τη Δόξα Άρτας σ' ένα παιχνίδι σημαντικό για παραπέρα πορεία της ομάδας.
      Ο νικητής συνεχίζει στην τελική φάση των 6 ομάδων με στόχο την άνοδο στη Γ΄ Εθνική
     Η ομάδα της πόλης μας μας δεν έχει μείνει ποτέ χωρίς μπάσκετ από τέτοια εποχή και καλούμε τους φίλους του αθλήματος και όχι μόνο να ενισχύσουν την προσπάθεια των αθλητών μας.

Σάββατο, Φεβρουαρίου 16, 2013

Δύσκολος αγώνας και νίκη : Νεοχώρι - Νικόπολη 72-93

Μετά από ένα δυνατό αγώνα στο πλαστικό γήπεδο του Νεοχωρίου η Νικόπολη επικράτησε του αξιόμαχου Αχιλλέα με 72-93. Η ομάδα μας ξεπέρασε τα αρχικά προβλήματα προσαρμογής του αγωνιστικού χώρου και σε  όλο το διάστημα του αγώνα ήταν μπροστά στο σκορ. Όλοι οι παίκτες έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό και με την καθοδήγηση του Νεκτάριου Βαβέτση έπαιξαν , ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, ποιοτικό μπάσκετ. Χωρίς να υστερήσει κανείς ο Σπύρος Πολίτης και ο Αλέξανδρος Βασιλειάδης ξεχώρισαν.  Ο 17χρονος Κίκερης, στην πρώτη του εμφάνιση, έδειξε ότι έχει μέλλον. Από το Νεοχώρι διακρίθηκαν οι  Γεωργάκης και Αρχιμανδρίτης.
Τα δεκάλεπτα: 18-24,41-48,
 61-70,72-93
ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ. (Χαλκιάς Θ.): Σκληβανίτης 13(1), Κατσίμπρας 2, Ντανάι , Γιαννάκης, Ράγγος , Αρχιμανδρίτης 19, Χαλκιάς  Θ. 15, Πατρόζος , Θεοδώρου 4, Γεωργάκης 18.
ΝΙΚΟΠΟΛΗ (Βαβέτσης): Παρούσης 8 (2), Κάρτσακλας, Κωτσάκης, Κίκερης, Γάκης 13, Πολίτης 33 (1), Βασιλειάδης 17 (2), Τσιτσώνης 14 (3), Μπούντας , Σκλαβενίτης 4,  Βουκελάτος 4

Σάββατο, Φεβρουαρίου 09, 2013

Νίκη με μεγάλο σκορ : Νικόπολη-Αμφιλοχία 123-69

Το μεγαλύτερο μέχρι σήμερα σκορ πέτυχε η ομάδα μας με αντίπαλο την Αμφιλοχία στον απογευματινό αγώνα  του ΔΑΚ Πρέβεζας. Αξίζει να σημειωθεί το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου (45-13) , τα  8 τρίποντα  του Ντίνου Τσιτσώνη στα 25 λεπτά που έπαιξε, τα 5 τρίποντα του Στάθη Παρούση  στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα και οι 13  στις 14 βολές του νεαρού Τσεκούρα της Αμφιλοχίας.
ΝΙΚΟΠΟΛΗ- ΑΜΦΙΛΟΧΙΑ  123-69  (23-10,49-33, 94-46, 123-69)
Σ.Κ. ΝΙΚΟΠΟΛΗ (Βαβέτσης ): Παρούσης  19 (5), Κάρτσακλας  6 , Κωτσάκης, Τζώρας , Γάκης  13 (1), Πολίτης  21, Βασιλειάδης 23 (1)  , Τσιτσώνης 28 (8), Δώνος 2, Μπούντας, Σκλαβενίτης 2,  Βουκελάτος 9(1) .
Α.Ε. ΑΜΦΙΛΟΧΙΑΣ (Σταμούλης ): Παπαλέξης, Τσεκούρας 27, Σταμούλης 29 (1),  Σάρλης, Μολώνης, Καρακώστας 4, Παλούκης 9(1)