Σάββατο, Οκτωβρίου 12, 2013

Ξεκίνημα με "100".... Νικόπολη-Ανω Πόλη Άρτας 110-48

Με... πατημένο το «γκάζι» ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στον Β' Όμιλο της Α' ΕΣΚΑΒΔΕ, η Νικόπολη Πρέβεζας, επικρατώντας με σκορ 110-48 της Άνω Πόλης Άρτας. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αντισταθούν περίπου 7 λεπτά, ωστόσο στη συνέχεια οι παίκτες του Νεκτάριου Βαβέτση, με πίεση σε όλο το γήπεδο και πολλές κλεμμένες μπάλες ξέφυγαν στο σκορ και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο, προηγούμενοι με 16 πόντους (31-15).
         Το ματς ήταν ένας επιθετικός μονόλογος της Νικόπολης και πιθανότατα αυτή την εικόνα θα τη δούμε στους περισσότερους εντός έδρας αγώνες της ομάδας της Πρέβεζας, στην πρώτη φάση του πρωταθλήματος, λόγω της δυναμικότητας των αντιπάλων της.
Ο τεχνικός των «κιτρινόμαυρων» πήρε την ευκαιρία και έδωσε χρόνο συμμετοχής και σε παιδιά που αγωνίζονται στα τμήματα υποδομής της Νικόπολης, όπως είναι ο Διαμάντης και ο Τσαπάρας.
ΝΙΚΟΠΟΛΗ  - ΑΝΩ ΠΟΛΗ ΑΡΤΑΣ   110-48 (31-15,46-24, 86-42, 110-48)
ΝΙΚΟΠΟΛΗ  (Βαβέτσης) :  Παρούσης 15 (3), Σκανδάλης 5 , Μπούντας 8, Αρέθας 4, Κακιούζης  15 (3) , Πολίτης 24  , Βασιλειάδης 9 , Τσιτσώνης 11 (3) , Διαμάντης, Τσαπάρας, Θειακός 5, Μπάλλας 15
ΑΝΩ ΠΟΛΗ (Περλέγκας) : Μερκοβίτης 7, Λάμπρου 6, Μπράμης 2, Παπαθανασίου, Βαρελής 3 (1) , Πέταλης 13 (1) ,Ζαβερδινός 6 , Ζήκος 6, Μόσιαλος 3 .