Σάββατο, Μαρτίου 30, 2013

Ήττα στο φινάλε : Νικόπολη -ΓΕ Αγρινίου 78-83

Την ήττα με σκορ 78-83, στο ΔΑΚ Πρέβεζας, για την τέταρτη αγωνιστική της Τελικής Φάσης της Α' ΕΣΚΑΒΔΕ, γνώρισε η Νικόπολη, από τη ΓΕ Αγρινίου. Οι γηπεδούχοι «πλήρωσαν» το... κακό τέταρτο δεκάλεπτο που έκαναν κι ενώ είχαν το προβάδισμα για πάνω από 25 αγωνιστικά λεπτά, δεν κατάφεραν να φύγουν από το Κλειστό, με το ροζ φύλλο της νίκης.
Η ΓΕΑ βρέθηκε να προηγείται στο πρώτο δεκάλεπτο με 15-20, στο οποίο κυριάρχησαν τα αρκετά άστοχα σουτ και οι κακές επιλογές στην επίθεση και από τις δύο ομάδες.
Η Νικόπολη με το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου την «έπιασε» στο σκορ. Έκανε το 20-20 με τρίποντο του Παρούση και λέι-απ του Πολίτη, ενώ μέχρι τα μισά της περιόδου, οι «κιτρινόμαυροι» πάτησαν... γκάζι και «έχτισαν» μια διαφορά, κάνοντας το 35-26, με τρίποντο του Παρούση και συνεχόμενους πόντους του Πολίτη, με τον Γάκη να προσφέρει σημαντικά στην άμυνα. Το ημίχρονο «έκλεισε» με τη Νικόπολη να προηγείται με 39-31
Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο «μοτίβο» και στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν τη διαφορά στο 43-31, 7' 29'' πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 45-40, αλλά ένα τρίποντο του Τσιτσώνη «έγραψε» το 52-44. Η ΓΕΑ δεν τα... παράτησε και έκανε το 52-48 (2'38'' πριν το τέλος του δεκαλέπτου), όμως η Νικόπολη με ένα λέι-απ του Μπούντα, έφτασε το σκορ στο 59-52 με τη λήξη της περιόδου.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Πρεβεζάνοι φάνηκε να «μένουν» από δυνάμεις, ενώ αντίθετα η ομάδα του Αγρινίου έδειξε πως έχει περισσότερες. Αν και η περίοδος ξεκίνησε με διαφορά 10 πόντων για τη Νικόπολη (64-54 με καλάθι του Γάκη), η «αντεπίθεση» της ΓΕΑ ήταν διαρκείας. Κατάφερε να μειώσει σε 72-68, 3 λεπτά πριν το τέλος και πέρασε μπροστά λίγο αργότερα (72-73), χάρη σε 5 συνεχόμενους πόντους του Δάρλα.
Με δίποντο του Τσιτσώνη 1'05'' πριν τη λήξη, η Νικόπολη πέρασε μπροστά με 74-73 και έκανε το 75-73, με μία βολή του Γάκη. Καλάθι και φάουλ του Δάρλα 25 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, «έγραψε» το 75-77 και το παιχνίδι φάνηκε πως θα κρινόταν στις λεπτομέρειες, όπως και έγινε. Ο Βασιλειάδης είχε 1/2 βολές, ο Τασιούλας 2/2 και το σκορ έφτασε στο 76-79. Ο Μπιστιόλας με ένα δίποντο, έκανε το 78-79, 13 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, αλλά η ευστοχία των φιλοξενούμενων στις ελεύθερες βολές και το άστοχο τρίποντο του Βασιλειάδη, είχαν ως αποτέλεσμα το τελικό 78-83.

ΝΙΚΟΠΟΛΗ- ΓΕ ΑΓΡΙΝΙΟΥ  78-83   (15-20,39-31,59-52,78-83
ΝΙΚΟΠΟΛΗ (Βαβέτσης): Παρούσης 9 (3),Δόνος, Κωτσάκης, Μπιστιόλας 2,   Γάκης 7, Πολίτης 22, Βασιλειάδης 9 (1)  , Τσιτσώνης 17 (5) , Μπούντας 8, Σκλαβενίτης, Πιστιόλας, Βουκελάτος 4
ΓΕ ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Σταυροθανάσης) :   Κάκος, Κακαβούλας 3, Σταμάτης 2, Σταμουλάκης 15, Τασιούλας Χ.,   Τασιούλας  Γ. 5, Γεωργούλας 15, Λύγδας,  Σώκος , Δάρλας  16 (1),  Τασόπουλος 27, Χόνδρος.