Σάββατο, Νοεμβρίου 13, 2010

Ήττα στα σημεία : Νικόπολη-Α.Ο. Αγρινίου 58-60

'Ενας  από τους ωραιότερους αγώνες της χρονιάς  έγινε σήμερα το απόγευμα στο ΔΑΚ Πρέβεζας ανάμεσα στην ομάδα μας και στο φαβορί για την άνοδο στην Γ Εθνική Α.Ο. Αγρινίου. Οι Αγρινιώτες μπήκαν δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 14-21 . Ήταν ολοφάνερη η πρόθεσή τους να  παρουν από την αρχή την διαφορά χρησιμοποιώντας μια πεντάδα χωρίς αλλαγές. Από την άλλη ο Βαβέτσης  βλέποντας ότι  μπορεί να χτυπήσει τον αγώνα , άλλαζε συνεχώς την άμυνα πάνω στους βασικούς  παίκτες του αντιπάλου, δίνοντας εντολή στους έφηβους να παίζουν δυνατά . Από το 15' του αγώνα  η άμυνα έπιασε, κερδήθηκαν τα ρημπάουντ και οι παίκτες μας ήταν πολύ εύκολα σε θέση βολής με απότέλεσμα το ημίχρονο να λήξει ισόπαλο. Στην τρίτη περιόδο η ομάδα μας προηγήθηκε με 5 πόντους, διαφορά που κράτησε μέχρι το 38' οπότε και ισοφαρίσθηκε και o ΑΟΑ πέρασε μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Αγρινιώτες, που ήταν συνεχώς μπροστά,  ισοφαρίσθηκαν δύο φορές. Στο τελευταίο λεπτό χάθηκαν  τρια συνεχόμενα αμυντικά ρημπάουντ και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με τρίποντο του Τσιτσώνη. Από την Νικόπολη όλοι οι παίκτες έπαιξαν με πάθος , ξεχώρησαν οι   Μπάλλας και Τσιτσώνης. Από τoν ΑΟ Αγρινίου οι Κουδούνας και Σταυρόπουλος. Αρνητικό για την ομάδα μας ο τραυματισμός  στο τελευταίο λεπτό του αγώνα του αρχηγού της εφηβικής ομάδας Αλκίνοου Κωνή.
Καλή η διαιτησία των Τζιμογιάννη, Ζιώγα.
ΝΙΚΟΠΟΛΗ - Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ 58-60  (14-21, 32-32, 42-45,58-60)
ΝΙΚΟΠΟΛΗ  (Βαβέτσης): Κωνής 6,Λίγκου 6 (1) ,  Φίτσας, Πολίτης  13 , Νίκας,  Τσιτσώνης  11 (3) Μπουτόπουλος  5, Τζόκας, Σωτηρίου, Μπάλλας 17.
ΑΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Κόκκιος) : Σταυρόπουλος Χ. 2, Σταυρόπουλος Κ. 17 , Τασούλης, Τσιαμάκης 13 (1) ,Στεφανάτος 4, Καλισσώρας 12 (1), Κουδούνας 12.
Τα αποτελέσματα της  6ης Αγωνιστικής
Φαίακας - Ιόνιος  70-61,Κρόνος  -Αστακός  73-59,ΓΕΑ - Βόνιτσα  53-79,Ναύπακτος – ΑΓΣΙ  56-63, Νικόπολη - ΑΟ Αγρινίου 58-60, Καναλάκι –Σπάρτακος  85-54.
Στην Α2 την 3η Αγωνιστική
Παραμυθιά - Μέλισσα  85-35,  Λόρδος Βύρων   - Αίας Οινιάδων 64-66, Αίας Άρτας -  Άτλας Πρέβεζας  39-51,  Πέτα Άρτας - Πέρδικα  60-52, Μεσολόγγι -Άνω Πόλη Άρτας 54-47  .