Σάββατο, Νοεμβρίου 29, 2014

Η νίκη ήρθε στην παράταση : Φαίακας -Νικόπολη 70-81 παρ. (68-68)

Ένα παιγνίδι στο οποίο  η Νικόπολη , τρία λεπτά πριν την λήξη του , προηγείτο με 11 πόντους, «κατόρθωσε» (γιατί μόνο για κατόρθωμα μπορούμε να μιλάμε) να το φέρει στην παράταση. Εκεί χωρίς μεγάλες δυσκολία , δείχνοντας σοβαρότητα κυρίως στην άμυνα  και  κάνοντας σκορ 13-2, πήρε την νίκη στο σημερινό αγώνα που διεξήχθη στο κλειστό της Κέρκυρας  με αντίπαλο τον Φαίακα.   Η παίκτες του Κώστα Παπίρη  πήραν το προβάδισμα του αγώνα από το πρώτο λεπτό και μόνο στα μέσα  του 2ου δεκαλέπτου κατάφερε ο Φαίακας να περάσει μπροστά (24-23). Στην συνέχεια με τον Πολίτη σε καλή μέρα αλλά και την ευστοχία στα τρίποντα του Κιτσαντά  διατηρούσε σκορ ασφαλείας 7-10 πόντων. Οι παίκτες του Φαίακα έκαναν την τελευταία τους προσπάθεια στο τελευταίο τρίλεπτο και με όπλο την κυριαρχία στα ριμπάουντ , κατάφεραν να προηγηθούν στα τελευταία δευτερόλεπτα με 68-67. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα έγινε φάουλ στον Νίκα, που ευστόχησε σε μία  βολή  κάνοντας το 68-68 , τελικό σκορ του κανονικού αγώνα. Η παράταση απέδειξε ότι οι παίκτες της Νικόπολης  μπορούσαν να είχαν διαφορά ασφαλείας πολύ νωρίτερα. Με ένα τρίποντο του Παπαμιχαήλ και δύο τρίποντα του Νίκα  και με καλή άμυνα έκαναν το τελικό 70-81.

ΦΑΙΑΚΑΣ – ΝΙΚΟΠΟΛΗ 70-81  (12-15, 27-34,44-51,68-68, 70-81 π.)
ΦΑΙΑΚΑΣ  (Παπαϊωάννου)Λινοσπόρος 2, Κοκαβέση 2, Μάρλας 23 (1), Κουλούρης, Κόντης, Κοπελάκης, Στεργίου 9 (2), Γιώργος 10 (1), Μάντσιος, Παγκράτης 13, Δημάκος , Θεόδοτος 11
ΝΙΚΟΠΟΛΗ (Παπίρης) :  Τσαπάρας, Κωτσάκης, Κιτσαντάς 18 (5), Τέφας 2, Παπαμιχαήλ  3 (1), Πολίτης  31 (2), , Βασιλειάδης 8 (2),  Νίκας 18 (3), Σκλαβενίτης, Παποαδημητρίου 1, Αγραπιδάκης 2.

Σάββατο, Νοεμβρίου 22, 2014

Επιστροφή στις νίκες : Νικόπολη-Σπάρτακος 86-62

Στις  νίκες επέστρεψε  η  Νικόπολη επικρατώντας του Σπάρτακου με 86-62 στο  σημερινό αγώνα στο ΔΑΚ Πρέβεζας. Η ομάδα του Κώστα Παπίρη βρέθηκε πίσω  με 21-23 στο πρώτο δεκάλεπτο  και κατάφερε μετά το 15’ να περάσει μπροστά με το ημίχρονο να είναι  46-37. Η ομάδα μας , με το ξεκίνημα του αγώνα,  έδειξε αδυναμίες στην ανάπτυξη του παιγνιδιού της , αστοχία στα σουτ  και δυσκολία στα ριμπάουντ. Απέναντι της η νεανική ομάδα του Σπάρτακου, με δυο παίχτες που ξεχώριζαν, έφθανε εύκολα στο καλάθι. Με την αλλαγή της τακτικής μετά το 15’  μπήκαν τα σουτ, παίχτηκε καλή  άμυνα  και έτσι έχοντας τον έλεγχο του αγώνα προηγήθηκε  μέχρι το τέλος αυξάνοντας την διαφορά.
ΝΙΚΟΠΟΛΗ -  ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ  ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 86-52  ( 21-23, 46-37,71-53,86-62)
ΝΙΚΟΠΟΛΗ (Παπίρης) Θωμάς ,  Τέφας Κιτσαντάς  11 (3), Μπιστιόλας 6,  Παπαμιχαήλ 5,  Πολίτης 25, Βασιλειάδης 10 , Αγραπιδάκης 1,  Νίκας 22 (2), Ράπτης 4, Μάμαλης, Τσαπάρας 2 .
ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ  (Παπανικολάου) :  Τσακανίκας, Κορδάς, Κωστακίδης 20, Βλαχόπουλος 4,  Λαμπρόπουλος 21, Τσιάρας 3 (1), Ρήγας,Σιώζιος, Μάστορας, Κάλλης  Α. 4, Κάλλης  Β. 1, Δημακόπουλος 4

Σάββατο, Νοεμβρίου 08, 2014

Ήττα στα Γιάννενα : ΑΓΣΙ - Νικόπολη 83-58

Την πρώτη ήττα της  στο πρωτάθλημα Α1 της ΕΣΚΑΒΔΕ γνώρισε η Νικόπολη στο σημερινό αγώνα της  στο Γιάννενα από τον ΑΓΣΙ.  Και όμως η ομάδα μας μέχρι το 25΄του αγώνα  κοντράρισε στα ίσα τον μεγάλο αντίπαλό της  - φαβορί για την πρώτη θέση του ομίλου. Το παιγνίδι ξεκίνησε  με την  Νικόπολη να προηγείται μέχρι το 8΄ , τα λάθη  όμως που έκανε δεν της έδωσαν το δικαίωμα να πάρει διαφορά. Ο ΑΓΣΙ αντέδρασε , εξισορρόπησε το παιχνίδι και  είχε διαφορά, μέχρι τα μέσα του 3ου δεκαλέπτου,  3-8 πόντων.  Στο σημείο εκείνο  οι λαθεμένες επιλογές  σε άμυνα και επίθεση ,  το χάσιμο εύκολων  ριμπάουντ  και η κούραση ( ουσιαστικά έπαιζε  με μία πεντάδα) , έδωσε την ευκαιρία στην πολύ καλή ομάδα του ΑΓΣΙ να  δημιουργήσει την μεγάλη διαφορά.
ΑΓΣΙ – ΝΙΚΟΠΟΛΗ 83-58 ( 19-17, 34-28,58-44,83-58)
ΑΓΣΙ  (Παππάς) :  Κοττίκας 6, Μπαζάκας 7(1), Φυραρίδης 7, Κοντός 21 (1), Αντωνίου, Κιμισχίδης 3(1), Μάντζιος 2, Μάκης 12, Πάτρας 11 (1), Βαγγέλης, Φίλιος 6, Μπαρτζώκας 8
ΝΙΚΟΠΟΛΗ (Παπίρης) : Ζήσης  10(2),  Διαμάντης,  Κιτσαντάς 10 (2), Μπιστιόλας 9(1), Ράπτης, Πολίτης 19(2), Βασιλειάδης, Τσαπάρας, Νίκας 10, Παπαδημητρίου, Αγραπιδάκης .

Σάββατο, Νοεμβρίου 01, 2014

Κακό ξεκίνημα και μεγάλη νίκη : Ηρακλής Φιλιατών - Νικόπολη 48-88

Φανερά προβλήματα ανάπτυξης και συντονισμού  μέχρι το 15ο  λεπτό του αγώνα,  είχε  η Νικόπολη στον αγώνα  με αντίπαλο τον Ηρακλή Φιλιατών  που έγινε σήμερα το απόγευμα  στο κλειστό Γυμναστήριο των Φιλιατών. Στην συνέχεια  η ομάδα ξεπερνώντας τα  προβλήματα, βρήκε  την ισορροπία  της , ανάγκασε την γεμάτη  ενθουσιασμό ομάδα των Φιλιατών  να σουτάρει με άσχημα ποσοστά, πήρε  τα ριμπάουντ και έτρεξε σε όλο το γήπεδο. Η προσπάθεια των γηπεδούχων να πλησιάσουν στο σκορ  στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου  δεν είχε συνέχεια. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η  Νικόπολη κυριάρχησε και πήρε την μεγάλη διαφορά .
ΗΡΑΚΛΗΣ ΦΙΛΙΑΤΩΝ – ΝΙΚΟΠΟΛΗ 48-88  (13-14, 28-42, 42-62,48-88)
ΗΡΑΚΛΗΣ ΦΙΛΙΑΤΩΝ  (Μπολόσης)Λέζος, Βράκας 2, Στεργίου Μ.  4, Στεργίου Α., Μέλλιος 4, Τσίτος Π., Τσίτος Α.,  Σκεύης  9(1),  Μάνος,  Κώτσης 17 (2), Ρεσβάνης 2, Νέτης 10
ΝΙΚΟΠΟΛΗ (Παπίρης) : Κιτσαντάς 9(1), Τέφας 2, Παπαμιχαήλ 4, Πολίτης 22, Βασιλειάδης 15 (4), Τσαπάρας, Νίκας 29, Παποαδημητρίου 5, Αγραπιδάκης 2.

Νικόπολη-Κερκυραϊκός 83-55