Σάββατο, Μαρτίου 29, 2014

Δεν ήρθε η νίκη : Νικόπολη- Αίολος Αστακού 74-88

Την ήττα με σκορ 74-88, γνώρισε η Νικόπολη Πρέβεζας στο ΔΑΚ Πρέβεζας, από τον Αίολο Αστακού, για τη 2η αγωνιστική της τελικής φάσης των play-off ανόδου στη Γ' Εθνική, σε ένα κατάμεστο γήπεδο από φιλάθλους και των δύο ομάδων. Οι φιλοξενούμενοι, είχαν εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας στα σουτ τριών πόντων (πέτυχαν συνολικά 10 τρίποντα) , διατήρησαν το προβάδισμα στο σκορ καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα και δίκαια επικράτησαν. Η Νικόπολη πλησίασε δύο φορές στους τρεις πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά οι παίκτες του Αίολου «έχτισαν» ξανά μια διαφορά και «καθάρισαν» το ματς υπέρ τους.Στα αξιοσημείωτα του ματς, οι περίπου 120 εκδρομείς από τον Αστακό, οι οποίοι μαζί με τους φιλάθλους της Νικόπολης δημιούργησαν όμορφη μπασκετική ατμόσφαιρα στο κλειστό γυμναστήριο της Πρέβεζας. Το πρώτο δεκάλεπτο έμοιαζε με... διαγωνισμό τριπόντων για τις δύο ομάδες. Ο Αστακός 3.30'' πριν το τέλος της περιόδου έφτασε το σκορ στο 14-23 και έδειξε πως θέλει από νωρίς να πάρει το «πάνω χέρι» στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και με 12 πόντους διαφορά (14-26), ωστόσο η Νικόπολη κατάφερε να ''μαζέψει'' τη διαφορά με τη λήξη (19-28).
Η ομάδα της Πρέβεζας έκανε την αντεπίθεσή της στο δεύτερο δεκάλεπτο.
Με... μπροστάρηδες τους Πολίτη, Τσιτσώνη και Μπάλλα, έκαναν το 28-31 και 4'35'' πριν τη λήξη του ημιχρόνου το 34-37 με εύστοχη βολή του σέντερ της Νικόπολης. Παρ' όλα αυτά ο Αίολος ξέφυγε και πάλι με 8 πόντους (34-42), με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 39-48. Ίδια αγωνιστική «γεύση» και στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο τέλειωσε 61-68 με κλέψιμο και λέι-απ του Πολίτη. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ελέγξουν το ρυθμό και στην τελευταία περίοδο και πήραν δίκαια τη νίκη με σκορ 74-88. Εκπληκτική εμφάνιση από τον Πανάρα (33 πόντοι-5 τρίποντα) και τον Σταμόπουλο (16 ασίστ!), ενώ για τη Νικόπολη πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπάλλας με 26 πόντους, ενώ πρόσφερε λύσεις και ο Κακιούζης.
ΣΚ ΝΙΚΟΠΟΛΗ –ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ  74-88  (19-28, 39-48, 61-68, 74-88)
ΝΙΚΟΠΟΛΗ (Βαβέτσης): Παρούσης, Τσαπάρας, Μπούντας, Τέφας, Κακιούζης 19 (4), Πολίτης 16, Βασιλειάδης 3 (1), Τσιτσώνης 9 (3), Σκανδάλης, Δόνος, Θειακός 2, Μπάλλας 26.
ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ (Θάνος): Καλισώρας 11 (2), Πανάρας 33 (5), Αγγελόπουλος 12, Σταμόπουλος 7, Δουρούκης 10 (1), Κρικρής 1, Σούρλας 8 (2), Τσάνος, Μπόγρης 6, Χουλιάρας, Καραγεώργος.

Περιγραφή -φωτογραφίες  atpreveza.gr

Σάββατο, Μαρτίου 22, 2014

Μεγάλη εμφάνιση και ήττα στα σημεία : ΑΓΣΙ - Νικόπολη 91-84

Έβγαλε μεγάλη ψυχή η Νικόπολη, στο παρκέ του κατάμεστου από φιλάθλους του μπάσκετ, ΕΑΝΚΙ, στην αναμέτρηση με τον ΑΓΣΙ, για την πρώτη αγωνιστική των play-off, ωστόσο γνώρισε την ήττα με σκορ 91-84.Ο αγώνας με τον Αστακό στην Πρέβεζα την επόμενη αγωνιστική αποκτά πλέον πολύ μεγάλη κρισιμότητα.Οι παίκτες του Νεκτάριου Βαβέτση από το ξεκίνημα του παιχνιδιού, έδειξαν αποφασισμένοι για τη νίκη. Το ματς πήγαινε σε «ψηλό σκορ» από το πρώτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να προηγούνται στην πρώτη περίοδο με 26-22. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Νικόπολη αντέστρεψε την κατάσταση και έφτασε το ματς στο 47-47 με το τέλος του ημιχρόνου.Υψηλού επιπέδου μπάσκετ και από τους δύο αντιπάλους, με την ομάδα της Πρέβεζας να παίρνει διαφορά 4 πόντων στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, ωστόσο με τους Αυγερινό και Κοντό σε καλή ημέρα ο ΑΓΣΙ, πήρε ένα προβάδισμα με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, ωστόσο στο τελευταίο πεντάλεπτο οι λεπτομέρειες ευνόησαν τους γηπεδούχους, οι οποίοι «έχτισαν» μια διαφορά 5-6 πόντων και ο αγώνας έληξε με 91-84 υπέρ τους. Σε εντυπωσιακή επιθετικά ημέρα ο Μπάλλας για τη Νικόπολη, ενώ βοήθησαν σημαντικά οι Κακιούζης και Τσιτσώνης.
Α.Γ.Σ.Ι -  Σ.Κ.ΝΙΚΟΠΟΛΗ 91-84  (26-22, 47-47,69-64,91-84  )

Α.Γ.Σ.Ι. (Κοντογιάννης ): Βαγγέλης ,  Μουζακίτης 1, Φυραρίδης 4 , Κοντός 23 (1) , Μαυραγιάννης  Μάντζιος Δημ. , Μάντζιος Παν. 18,  Μάκης, Πάτρας 10, Πανταζής 12,  Φίλιος 7(1), Αυγερινός 16 (2) .
ΝΙΚΟΠΟΛΗ  (Βαβέτσης) :  Παρούσης 3 (1),  Τσαπάρας, Μπούντας, Κακιούζης 14(2),  Πολίτης  13  , Βασιλειάδης 2 , Τσιτσώνης 16 (4)  , Σκανδάλης ,  Δόνος  , Τέφας, Μπάλλας 36.

Σάββατο, Μαρτίου 15, 2014

Στην τελική φάση με νίκη στο φινάλε : Καναλάκι- Νικόπολη 90-96

Η Νικόπολη επικράτησε σε ένα ματς με συναρπαστική εξέλιξη, της ΑΕ Καναλακίου με σκορ 96-90, μέσα στο Κλειστό του Καναλακίου και περνά στην τελική φάση των play-off της ΕΣΚΑΒΔΕ, για την άνοδο στη Γ' Εθνική (πρωτάθλημα τριών ομάδων). Αντίπαλοί της θα είναι ο Αίολος Αστακού (επικράτησε με σκορ 89-80 του Χαρίλαου Τρικούπη) και ο ΑΓΣ Ιωαννίνων.
          Το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους, οι οποίοι πήραν το... πάνω χέρι από το πρώτο δεκάλεπτο, με καλές επιλογές στην επίθεση (26-17). Η Νικόπολη κατάφερε να «ροκανίσει» τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο οι παίκτες του Τζομάκα συνέχισαν να είναι καλοί επιθετικά και διατήρησαν το προβάδισμά τους στο σκορ με τη λήξη του ημιχρόνου (50-45).
    Ίδια αγωνιστική... γεύση τόσο στο τρίτο δεκάλεπτο (τέλειωσε 67-59 υπέρ των γηπεδούχων) και για ένα πεντάλεπτο στο δεύτερο μέρος. Το Καναλάκι «έσπαγε» την πίεση των φιλοξενούμενων, πήρε τα περισσότερα ριμπάουντ και έδειχνε πως θα στείλει τη σειρά με τη Νικόπολη στο ΔΑΚ Πρέβεζας. Ωστόσο στο τελευταίο πεντάλεπτο, οι «κιτρινόμαυροι», εκμεταλλευόμενοι και την αποβολή του Παππά με 5 φάουλ, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, έκλεψαν μπάλες και έκαναν τη μεγάλη ανατροπή, δείχνοντας μεγάλη συγκέντρωση στο παιχνίδι τους. Μόνο και μόνο το επιμέρους 23-37, που πέτυχαν στην τελευταία περίοδο, μαρτυρά το πως «άλλαξε» το ματς. Τρίποντο του Τσιτσώνη, «κόψιμο» του Μπάλλα στον Τσουμάνη και λέι-απ του Πολίτη, έφεραν το σκορ στο 82-88, φέρνοντας τα πάνω-κάτω στο παιχνίδι. Η Νικόπολη φάνηκε να κρατά τη νίκη στο «τσεπάκι» της, παρ' όλα αυτά, πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Στύλου (87-88) και ένα καλάθι του Καούρη (89-90), κράτησαν «ζωντανούς» τους γηπεδούχους, που επέλαξαν να πάνε το παιχνίδι στα... φάουλ. Ωστόσο ο Ντίνος Τσιτσώνης ήταν απόλυτα εύστοχος από τη γραμμή του φάουλ και χάρισε τη νίκη-εισιτήριο στην επόμενη φάση, στην ομάδα του.
        Για το Καναλάκι διακρίθηκαν οι Παππάς, Στύλος και Τσουμάνης, ενώ για τη Νικόπολη οι Μπάλλας, Πολίτης και Τσιτσώνης.
    Η λήξη του αγώνα βρήκε παίκτες, προπονητή και τεχνικό τιμ των γηπεδούχων να συγχαίρουν τη Νικόπολη και να της εύχονται καλή τύχη στην προσπάθειά της για άνοδο στη Γ' Εθνική.
Α.Ε. ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ -  Σ.Κ.ΝΙΚΟΠΟΛΗ 90-96  (26-17, 50-45,67-58,90-96  )
ΑΕ ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ (Τζομάκας): Παππάς  23 ,  Κιτσάκης 13, Καούρης 6 , Στύλος 12 (2) , Γάκης ,  Τσουμάνης 16 (1) , Μπόχτης, ,  Μήτος-Κώτσης ,  Χρήστου 7 ,  Δάσκαλος 13 (1) ,Πάνου .
ΝΙΚΟΠΟΛΗ  (Βαβέτσης) :  Παρούσης 2,  Μπούντας  4 , Τσαπάρας, Κακιούζης 13 (1),  Πολίτης  25  , Βασιλειάδης   , Τσιτσώνης 18 (2)  , Σκανδάλης ,  Δόνος  , Θειακός 2, Μπάλλας 32.

Σάββατο, Μαρτίου 08, 2014

Προβάδισμα στα play off : Νικόπολη - Καναλάκι 85-67

Η Νικόπολη κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνος, με αντίπαλο την ΑΕ Καναλακίου στο ΔΑΚ Πρέβεζας, επικρατώντας με σκορ 85-67 και της απομένει μία νίκη (οι δύο ομάδες θα αγωνιστούν το άλλο Σάββατο στο κλειστό γυμναστήριο του Καναλακίου), για να περάσει στην τελική φάση των play-off ανόδου στη Γ' Εθνική.
«Χαμηλό» ήταν το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι το 13-13, ωστόσο η Νικόπολη με το τέλος της περιόδου, κατάφερε να «χτίσει» μία διαφορά πέντε πόντων (18-13).
Στο πρώτο μισό του δευτέρου δεκαλέπτου, η Νικόπολη με τον Παρούση να είναι ιδιαίτερα εύστοχος από τη γραμμή του τριπόντου, κατάφερε να προηγηθεί μέχρι και με 11 πόντους (31-20). Παρ' όλα αυτά μία σύνθετη άμυνα ζώνης του Τζομάκα και η καλή παρουσία των Κιτσάκη, Δάσκαλου, Παππά, έφτασαν το σκορ στο 33-30, με τη λήξη του ημιχρόνου.
        Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, ένα λέι-απ του Κιτσάκη, έβαλε το Καναλάκι μπροστά στο σκορ (36-37), αλλά από το σημείο εκείνο οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και είχαν σωστές επιλογές στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι «έχασαν» και τον Φώτη Παππά με πέντε φάουλ και η διαφορά ανέβηκε στο 63-49, με το τέλος του δεκαλέπτου.
Η Νικόπολη διατήρησε τη διαφορά της και την άυξησε μάλιστα στην τελευταία περίοδο και το τελικό 85-67, ήρθε φυσιολογικά.
Διακριθέντες από τη Νικόπολη οι Παρούσης και Μπάλλας, ενώ από το Καναλάκι πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κιτσάκης (χειροκροτήθηκε μάλιστα από τους φιλάθλους, όταν αποχώρησε από το ματς στο 1'25'' πριν τη λήξη).
Ωραίο θέαμα και αρκετός κόσμος στο ΔΑΚ Πρέβεζας, χειροκρότησε τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

ΝΙΚΟΠΟΛΗ - Α.Ε. ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ  85-67  (18-13, 33-30,63-49, 85-67  )
ΝΙΚΟΠΟΛΗ  (Βαβέτσης) :  Παρούσης 14 (4),  Μπούντας  7 ,  Κακιούζης 16 (1),  Πολίτης  5 (1)  , Βασιλειάδης  8 , Τσιτσώνης 7 (1)  , Σκανδάλης 5,  Δόνος 2 , Θειακός 2, Μπάλλας 19.

ΑΕ ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ (Τζομάκας): Μήτος, Κιτσάκης 22, Καούρης 3 , Στύλος 2, Γάκης 3,  Τσουμάνης 6, Παππάς 8 ,   Μπόχτης, , Γείτονας 10 (1) , Χρήστου 2  , Γάκης, Δάσκαλος 14 (1) , Πάνου 2.