Σάββατο, Νοεμβρίου 24, 2012

Νίκη και στην Αμφιλοχία : Αμφιλοχία -Νικόπολη 44-91

Δέκα λεπτά καλού παιγνιδιού ήταν αρκετά για την Νικόπολη  για να ξεπεράσει τα αρχικά προβλήματα, που αντιμετώπισε στο σημερινό παιχνίδι στον δύσκολο αγωνιστικό χώρο του κλειστού της Αμφιλοχίας. Εκεί γύρω στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου πήραν μπροστά οι «μηχανές» της ομάδας και η διαφορά των 15 πόντων έφθασε τους 45. Χαρακτηριστικό του αγώνα τα 15 τρίποντα που πέτυχαν οι παίκτες της Νικόπολης, με τον Τσιτσώνη να επιτυγχάνει 6 και τον Παρούση 5.Από τον Νικόπολη διακρίθηκαν οι Πολίτης, Παρούσης και Γάκης. Από την αδύναμη νεανική Αμφιλοχία  ξεχώρισε  ο Σταμούλης.

ΑΜΦΙΛΟΧΙΑ-ΝΙΚΟΠΟΛΗ  44-91 (12-19,24-37,36-60,44-91)

Α.Ε. ΑΜΦΙΛΟΧΙΑΣ (Σταμούλης ): Παπαλέξης, Κοντοπάνος 6 (1), Σταμούλης 24 (1), Καρακώστας 4, Μαλιγιάννης 6, Καραφασουλής, Μολώνης 1, Σαρλής, Διαμάντης 3 (1).

Σ.Κ. ΝΙΚΟΠΟΛΗ (Βαβέτσης ): Παρούσης  23 (5), Κάρτσακλας  1, Τζώρας 3 (1), Μπούντας  2, Γάκης  12 (1) , Πολίτης  28 (2), Βασιλειάδης  , Τσιτσώνης 18 (6), Μπουτόπουλος  2, Σκλαβενίτης , Σπυράτος 2, Βουκελάτος .

Σάββατο, Νοεμβρίου 10, 2012

Νικών συνέχεια : Νικόπολη- Άνω Πόλη Άρτας 100-69

Η  διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν φανερή από τα πρώτα λεπτά του αγώνα  και το τελικό αποτέλεσμα  ήρθε φυσιολογικά. Ο  Νεκτάριος Βαβέτσης για μία ακομά φορά χρησιμοποίησε  με ίδιο χρόνο, όλους τους παίκτες του  και σκόραραν όλοι. Η Άνω Πόλη ήταν ουσιαστικά ένας παίκτης , ο  Μπαρτζώκας , που με την ευστοχία του στις βολές (25 π.)  κράτησε μικρή την διαφορά στο σκορ.
Σ.Κ. ΝΙΚΟΠΟΛΗ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ ΑΡΤΑΣ  100-69  (21-16, 62-35, 84-55, 100-69)
Σ.Κ. ΝΙΚΟΠΟΛΗ (Βαβέτσης) :  Παρούσης 9(2), Κάρτσακλας 7, Κωτσάκης 6, Μπούντας 7, Γάκης 8, Πολίτης 17, Βασιλειάδης 3(1), Τσιτσώνης 9(3), Μπουτόπουλος 19, Σκλαβενίτης 8, Ζιώγας 3, Βουκελάτος 4.
ΑΝΩ ΠΟΛΗ (Περλέγκας) :  Μερκοβίτης 9, Μπράμης 3, Μπαρτζώκας 37, Κουλτούκης 3, Βαρελής 2, Πρέντζας, Ράμιας, Λαπατάς 7, Ζήκος 8, Καραγιάννης, Παπαθανασίου.

Φωτογραφίες, βίντεο και ρεπορταζ στο : atpreveza.gr

Σάββατο, Νοεμβρίου 03, 2012

Εντυπωσιακό πέρασμα από το Καναλάκι : Α.Ο. Καναλακίου -Νικόπολη 69-95

Νικήτρια επέστρεψε σήμερα  η Νικόπολη  από το Καναλάκι , νικώντας την τοπική ομάδα με το εντυπωσιακό σκορ 69-95. Ο αγώνας αποδείχτηκε περισσότερο  εύκολος από όσο αναμενόταν. Και αυτό κυρίως γιατί εκτός από την αγωνιστικότητα και το πάθος που διακρίνει  σε κάθε αγώνα τους παίκτες του Νεκτάριου Βαβέτση, αυτή την φορά κυρίαρχο ήταν η σχεδόν αλάνθαστη εφαρμογή όλων των συστημάτων. Από την άλλη το Καναλάκι έχει ένα αξιόμαχο συγκρότημα με 2-3 παίκτες έμπειρους ικανούς να κάνουν την ζημιά αν ο αντίπαλος δεν δείξει προσοχή.  Η ομάδας  μας ξεκίνησε με ασφυκτική πίεση -όπως εξάλλου το συνηθίζει σε όλους τους αγώνες-  και έχοντας τον Γάκη σε πολύ καλή μέρα πέρασε μπροστά  με 3-15. Οι αντίπαλοι  με κινητήριο  μοχλό τον Κασκάνη, αντέδρασαν  και μείωσαν  σε 11-15, με το δεκάλεπτο να τελειώνει 19-29. Το δεύτερο δεκάλεπτο  η διαφορά μεγάλωσε (έφθασε και 20 πόντους) και το ημίχρονο έληξε με 31-48. Στο δεύτερο ημίχρονο  η ομάδα μας απέδειξε ότι ούτε η κούραση αποτελεί εμπόδιο.  Με τον αρχηγό Σπύρο Πολίτη  να αποδεικνύει για ακόμα φορά την ικανότητα του  στο σκοράρισμα,  «καθάρισε» τον αγώνα χωρίς μεγάλη δυσκολία. Όλοι οι παίκτες της Νικόπολης  ξεπέρασαν τον εαυτό τους. Για μία ακόμα φορά αξίζει όμως να σημειώσουμε , το μεγάλο παιγνίδι του Σπύρου Μπουτόπουλο, την δεξιοτεχνία του Γάκη , το πάθος του Βασιλειάδη, αλλά και την ικανότητα σε σουτ τριών πόντων του Ντίνου Τσιτσώνη σαυτό το κακό γήπεδο. Από το Καναλάκι  οι Κασκάνης, Στύλος και Δάσκαλος ξεχώρισαν.

Α.Ε. ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ - Σ.Κ. ΝΙΚΟΠΟΛΗ  69-95 ( 19-29 , 31-48 , 53-79 , 69-95)

Α.Ε. ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ (Τζομάκας ): Τσουμάνης, Καούρης , Στύλος 12, Κασκάνης 18(2), Παππάς 10, Γείτονας  4, Πανταζής  2, Αθανασίου  4, Δάσκαλος  17, Πάνου  2

Σ.Κ. ΝΙΚΟΠΟΛΗ (Βαβέτσης ): Παρούσης  3(1), Κάρτσακλας  2, Μπούντας   2, Κωτσάκης  4, Γάκης  7, Πολίτης  31(1), Βασιλειάδης  16, Τσιτσώνης  12(4), Μπουτόπουλος  16, Σκλαβενίτης  2, Ζαλοκώστας , Βουκελάτος .