Σάββατο, Οκτωβρίου 30, 2010

Αγχώδης νίκη : Νικόπολη-Αστακός 62-56

Αγχώδης ήταν η νίκη που πέτυχε σήμερα το απόγευμα στο ΔΑΚ Πρέβεζας η Νικόπολη με αντίπαλο τον  Αστακό, ο οποίος  εμφανίσθηκε  πολύ δυνατός σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Η νίκη ήρθε στο τελευταίο πεντάλεπτο  όταν ανατράπηκε  η διαφορά των 7 πόντων  με την οποία προηγείτο η ομάδα του Αστακού. Δύο κλεψίματα του Μπουτόπουλου , ένα ριμπάουντ του Σωτηρίου και ένα κερδισμένο φάουλ του Μπάλλα  έδωσαν την διαφορά. Το θετικό από τον αγώνα ήταν ότι οι έφηβοι πήραν μεγάλο χρόνο συμμετοχής. Από την Νικόπολη ο Σπύρος Πολίτης βοήθησε σημαντικά στην ανατροπή. Από τον Αστακό  διακρίθηκαν  οι  Μακρής  και Σούρλας.
Καλή η διαιτησία των Ζέρβα, Γαλήνα.
ΝΙΚΟΠΟΛΗ- ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ 62-56 ( 13-16, 29-27,40-45,62-56)
ΝΙΚΟΠΟΛΗ  (Βαβέτσης): Κωνής 5, Σακκάς, Πάσχος, Τζώρας 2, Φίτσας, Πολίτης 22(2) , Χαραλαμπόπουλος,Τσιτσώνης 10 (2) , Μπουτόπουλος 6, Τζόκας 8, Σωτηρίου, Μπάλλας 9.
ΑΣΤΑΚΟΣ  (Μπότσιος) :  Μαργώνης 4, Σαλαγιάννης , Σούρλας 14 (1), Μπάκας, Καλαντζής,  Κρικρης, Τσανός 7, Βασιλείου 2, Μακρής 23 (1).
Τα αποτελέσματα της  4ης Αγωνιστικής
Καναλάκι Ιόνιος 59-56, Νικόπολη- Αστακός 62-56, Φαίακας-Βόνιτσα 61-58, Κρόνος-Ναύπακτος 76-49 ,  ΓΕΑ-ΑΓΣΙ 60-59, Σπάρτακος-ΑΟ Αγρινίου 35-59.
Στην Α2 την 1η Αγωνιστική
Πέρδικα -Άτλας  Πρέβεζας 49-55,  Παραμυθιά - Μεσολόγγι  66-49, Λόρδος Βύρων -Άνω Πόλη Άρτας 77-76, Πέτα -Αίας Οινιάδων 64-62, Αίας Άρτας-Μέλισσα Άρτας 72-55.

Σάββατο, Οκτωβρίου 23, 2010

Κακή εμφάνιση και ήττα : Βόνιτσα-Νικόπολη 78-55

Πραγματοποιώντας  κακή εμφάνιση (κυρίως στην  1η περίδο)  η ομάδα μας δεν μπόρεσε να ανταπεξέλθει στις συνθήκες ενός αγώνα που ήταν έξω από τα πλάνα της. Έχοντας αντίπαλο μία έμπειρη ομάδα που έπαιξε σε όλη την διάρκεια του αγώνα πολύ δυνατά (28 φάουλ , τρεις αποβολές με πέντε φάουλ) ήρθαν φυσιολογικά τα πολλά λάθη, η αστοχία στις βολές αλλά και ο αδικαιολόγητος  εκνευρισμός. Παρότι στο δεύτερο ημίχρονο  η κόντρα ήταν στα ίσα  η διαφορά στο σκόρ δεν μίκρυνε. Ο αγώνας  θα πρέπει να αποτελεί παράδειγμα, κυρίως για τους έφηβους της ομάδας, για το πως αντιμετωπίζετε μια  ομάδα που παίζει δυνατά. Από την Νικόπολη διασώθηκε ο Πολίτης και από την Βόνιτσα διακρίθηκαν οι Παπαμιχαήλ, Αρέθας και Πέρλης.
Καλή η διαιτησία των Τσίγα, Κανελλόπουλου.
ΒΟΝΙΤΣΑ - ΝΙΚΟΠΟΛΗ 78-55 (24-10,45-25,60-39,78-55)
 ΒΟΝΙΤΣΑ (Σταμάτης) : Κρητικός 1, Αρέθας 14, Σταμουλάκης 14 (1),  Πέρλης  13, Παπαμιχαήλ 17, Γεωργούλας 6 (1) , Βαγενάς 2, Προδρομίτης,  Θειακός 9.
ΝΙΚΟΠΟΛΗ  (Βαβέτσης) : Κωνής 2, Κωτσάκης, Λίγκου 2,  Σακκάς, Τζώρας, Φίτσας, Πολίτης 26 (2), Τσιτσώνης 4 (1) , Μπουτόπουλος 5 , Τζόκας 3, Σωτηρίου 1, Μπάλλας 8.
Τα αποτελέσματα της  3ης Αγωνιστικής
Ιόνιος – Σπάρτακος  71-43 , Αστακός -  Καναλάκι 57-56 , -Βόνιτσα- Νικόπολη 78-55,   Ναύπακτος- Φαίακας  53-67 ,  ΓΕΑ –Κρόνος 38-89,  ΑΓΣΙ -ΑΟ Αγρινίου  50-68

Σάββατο, Οκτωβρίου 16, 2010

Δεύτερη νίκη για την Νικόπολη : Νικόπολη - Ναύπακτος 72-65

Μετά από ένα δυνατό παιχνίδι με  συναρπαστικές φάσεις  η Νικόπολη νίκησε σήμερα το απόγευμα στο ΔΑΚ Πρέβεζας την αξιόμαχη ομάδα της Ναυπάκτου. Το πάθος των παικτών και των δύο ομάδων ήταν ολοφάνερο από την αρχή του αγώνα. Με την έναρξη  η ευστοχία του 16χρονου Σπύρου Μπουτόπουλο  έδωσε το προβάδισμα στο σκορ, που χάθηκε στην συνέχεια από λάθη  κυρίως στην επίθεση. Η πολύ καλή αμυνα και η κυριαρχία του Χρήστου Μπάλλα κάτω από τα καλάθια  έκανε την διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου. Το 2ο δεκάλεπτο  συνεχίσθηκε  στον ίδιο ρυθμό και  μετά από τρια κλεψίματα του Αλκίνοου Κωνή η ομάδα προηγήθηκε στο ημίχρονο με 7 πόντους. Το 3ο δεκάλεπτο ήταν το δεκάλεπτο των Σπύρου Πολίτη και Ντίνου Τσιτσώνη.Τα τρίποντα του Τσιτσώνη και τα  εύκολα λει-απ του Πολίτη  έφθασαν την διαφορά  σε 20 πόντους. Στην  τελευταία περίοδο  οι παίκτες της Ναυπάκτου τα έδωσαν όλα για να ανατρέψουν το αποτέλεσμα και  κατάφεραν  να μειώσουν το σκορ. Από την ομάδα διακρίθηκαν όλοι όσοι αγωνίσθηκαν με κορυφαίο τον Σπύρο Πολίτη. Από την  καλή Ναύπακτο ξεχώρησαν οι Μαυρέλης, Αμπλάς, Τσιλιγιάννης και Παναγιωτόπουλος. Αξίζει να σημειωθεί και η μάχη των πάγκων. Βαβέτσης και Σταθάτος με συνεχείς αλλαγές σε συστήματα και τακτικές έδωσαν ένα διαφορετικό χρώμα στον αγώνα. Νικητής στα σημεία ο Νεκτάριος Βαβέτσης.
Πολύ καλή η διαιτησία των Τσίγα, Γεροδήμου.
ΝΙΚΟΠΟΛΗ- ΝΑΥΠΑΚΤΟΣ 72-65 ( 22-18, 40-33,66-48,72-65)
ΝΙΚΟΠΟΛΗ  (Βαβέτσης) : Κωνής 9, Κωτσάκης, Τζανετουλάκος, Τζώρας, Φίτσας, Πολίτης 20 (1), Χαραλαμπόπουλος, Τσιτσώνης 15 (3) , Μπουτόπουλος 9, Τζόκας 6, Σωτηρίου, Μπάλλας 13.
ΝΑΥΠΑΚΤΟΣ (Σταθάτος) :  Καραγιώργος, Φρέγκου 2, Τσιλιγιάννης 13, Αλεξίου 3 (1) , Αμπλάς13, Παναγιωτόπουλος 4, Ζησιμόπουλος 6, Κοκκινίδης, Κακούσης, Μαυρέλης 22, Κόκλας 2, Μπίμπας .
Τα αποτελέσματα της  2ης Αγωνιστικής
Σπάρτακος -Αστακός 48-57,  Καναλάκι -Βόνιτσα 59-86, Φαίακας -ΓΕΑ 76-55, ΑΓΣΙ -Κρόνος 35-54, Νικόπολη -Ναύπακτος 72-65, ΑΟ Αγρινίου-Ιόνιος 81-57

Σάββατο, Οκτωβρίου 09, 2010

Νίκη στο Αγρίνιο : ΓΕΑ-Νικόπολη 48-58

Με το δεξί ξεκίνησε η νέα αγωνιστική χρονιά για την Νικόπολη. Παίζοντας οργανωμένα έσπασε την επί 40λεπτο ζώνη των αντιπάλων αν και στα τρία πρώτα δεκάλεπτα  υπήρχε πρόβλημα στην τελική προσπάθεια. Η επιλογή του Νεκτάριου Βαβέτση να  περάσει στο τρίτο δεκάλεπτο τους έφηβους , οδήγησε τους ξεκούραστους  Πολίτη, Τσιτσώνη  και Μπάλλα στην 4η περίοδο να  παίξουν  πολύ καλό  μπάσκετ  και να κάνουν την διαφορά. Ξεχώρησαν ακόμα οι Σωτηρίου και Μπουτόπουλος χωρίς να υστερήσει κανένας. Από την ΓΕΑ  διακρίθηκαν οι Σώκος, Κουβέλης.
Καλή η διαιτησία των Μούτσιου, Κωνσταντινίδου.
ΓΕ Αγρινίου -Νικόπολη 48-58 (11-12, 26-31, 40-41,48-58)
ΓΕ ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Μηλιώνης) :  Ρεντίφης,  Κεραμίδης 6, Νταλαπέρας, Σαράκης, Κουβέλης 8, Τηγανίτας 3 , Καραπέτσας, Τασιούλης 6, Σώκος 17 (1), Γερονίκος, Λιακόπουλος
Σ.Κ. ΝΙΚΟΠΟΛΗ (Βαβέτσης) : Κωνής 3,Λίγκου 3,Σακκάς, Τζώρας, Φίτσας,Πολίτης 17 (1) , Τζανετουλάκος, Τσιτσώνης 11 (3) ,Μπουτόπουλος 8 , Τζόκας 4 , Σωτηρίου 4 (1) , Μπάλλας 7.
Τα αποτελέσματα της 1ης Αγωνιστικής
Ιόνιος-ΑΓΣΙ 50-74,  Αστακός -ΑΟ Αγρινίου 57-84, Βόνιτσα-Σπάρτακος 97-46, Ναύπακτος -Καναλάκι 80-64, ΓΕΑ-Νικόπολη 48-58 και Κρόνος -Φαίακας  73-60

Παρασκευή, Οκτωβρίου 08, 2010

Ξεκινάμε !!!

Έναρξη του πρωταθλήματος Α1 Ανδρών της ΕΣΚΑΒΔΕ αύριο .
Η ομάδα μας  στις 18.00 στο ΔΑΚ Αγρινίου δίνει τον πρώτο αγώνα της με αντίπαλο την ΓΕ Αγρινίου.
Μιά χρονιά διαφορετική ξεκινά . Για πρώτη φορά τα τελευταία χρόνια  στόχος  δεν είναι η  άνοδος  στην Γ΄ Εθνική. Δεν είναι μόνο ότι στην συγκυρία  δεν υπάρχουν οι οικονομικές δυνατότητες που θα στηρίξουν ένα τέτοιο στόχο. Είναι  ακομα ότι η ομάδα  κάνει μια ριζική ανανέωση δίνοντας την δυνατότητα σε  εφήβους και παίδες να πάρουν χρόνο συμμετοχής. Η ομάδα εκτός της βασικής πεντάδας που αποτελείται από ανδρες , έχει και μία αξιόμαχη  δεύτερη πεντάδα από εφήβους και παίδες. Η διοίκηση έχει απόλυτη εμπιστοσύνη στον προπονητή Νεκτάριο Βαβέτση και  πιστεύουμε ότι  η δουλειά του θα φανεί σύντομα στους αγωνιστικούς χώρους.
Ευχόμαστε σε όλες τις ομάδες της Α1 ΕΣΚΑΒΔΕ  καλούς αγώνες .