ΝΙΚΟΠΟΛΗ (Ζέρβας): Σαρίκας 12 (2), Μπιστιόλας 2, Γκρινιάρης 11 (1), Κατωπόδης 5 (1), Τσιριμώκος 6 (2), Τσαμπάς 11, Μπάλλας, Πολίτης 12 (1).
ΑΛΙΜΟΣ (Ζωντός): Καρβούνης 14 (3), Μπάκας 22 (1), Ηλιόπουλος 5 (1), Πρίτσος 13 (2), Μουρατίδης 4, Σωτηριάδης 3.
Κεφαλονιά - ΚΑΠ 89-87 (80-80 κ.α.)
ΑΕΚ Άργους - Κόροιβος 77-76

Κυριακή, Νοεμβρίου 09, 2008

Πρώτη ήττα για την Νικόπολη --- Κρόνος -Νικόπολη 87-71

Την 1η ήττα της υπέστη η Νικόπολη από τον Κρόνο Ιωαννίνων σε αγώνα που διεξήχθη την Κυριακή το απόγευμα στα Γιάννινα. Χωρίς την παρουσία του Οικονόμου τα πράγματα ήταν από την αρχή δύσκολα για την ομάδα μας. Παρόλα αυτά σε όλο το πρώτο ημίχρονο οι παίκτες μας αγωνίσθηκαν χωρίς άγχος και προηγήθηκαν στο σκορ, παρότι υπήρχαν και σαυτό το διάστημα μικροτραυματισμοί των Μπιστιόλα και Τσιριμώκου. Ήταν τα τρίποντα των παικτών του Κρόνου που κράτησαν την ομάδα τους κοντά στο σκορ. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Νικόπολη παρουσίασε προβλήματα τόσο στον αμυντικό όσο και στον επιθετικό τομέα. Η αδυναμία στα ριμπάουντ και η ευκολία στα λάθη σε όλο το τέταρτο δεκάλεπτο, έδωσε το δικαίωμα στους παίκτες του Κρόνου να αυξήσουν την διαφορά. Από την Νικόπολη διακρίθηκαν οι Τσιριμώκος, Σαρίκας και Τσαμπάς.
Κρόνος Ιωαννίνων – Νικόπολη 87-71 (19-15, 37-40, 61-56, 87-71)
Διαιτητές: Πιτσίλκας Μ – Σιώκας.
ΚΡΟΝΟΣ (Κοντογιάννης): Τώνης 14 (4), Αυγερινός 21 (3), Ζώτος 16 (2), Τελούδης 7 (1), Μπερερής 6 (1), Ψωμάς, Λυμπάρης 21(2), Σφήκας 2, Μπόσμος, Σβορώνος.
ΝΙΚΟΠΟΛΗ (Ζέρβας): Σαρίκας 16, Μπιστιόλας 5 (1), Γκρινιάρης 14 (1), Κατωπόδης 3 (1), Τσιριμώκος 22 (5), Τσαμπάς 11 (1), Νίκας, Πολίτης.

Δια πυρός και σιδήρου : Νικόπολη -Πειραϊκός 70-68

Με σκορ που διαμορφώθηκε στο τελευταίο λεπτό όταν ο Σαρικάς με δίποντο και ο Πολίτης με μία βολή, σε συνδυασμό με την αστοχία παίκτη του Πειραϊκού από την γραμμή των δύο βολών, ο ομάδα μας κατόρθωσε να πάρει πολύτιμη νίκη κόντρα στην αξιόμαχη ομάδα του Πειραϊκού. Το παιγνίδι ξεκίνησε δυνατά και στην αρχή του 1ου δεκαλέπτου η Νικόπολη προηγήθηκε με 8 πόντους . Στην συνέχεια όμως τα 5 τρίποντα των παικτών του Πειραϊκού τους έδωσαν το προβάδισμα με 24-25 στο 1ο δεκάλεπτο. Ένα εντυπωσιακό 2ο δεκάλεπτο (21-08), με τον Οικονόμου να κερδίζει σχεδόν όλα τα ριμπάουντ, έφερε το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου στο 44-32. Ο τραυματισμός όμως του Οικονόμου και η αποχώρησή του με φορείο, επηρέασε αρνητικά τους παίκτες μας με αποτέλεσμα ένα καταστροφικό 3ο δεκάλεπτο (10-21) έδωσε στους αντιπάλους το δικαίωμα να ελπίζουν στην νίκη. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ευστοχία στις βολές των Μπιστιόλα , Πολίτη αλλά και η πολύ καλή απόδοση του Σαρικά (9 πόντους, 1 τρίποντο) έδωσε την νίκη στην ομάδα μας. Εκτός των Σαρικά, Οικονόμου διακριθέντες από την Νικόπολη ήταν ακόμα οι Μπιστιόλας, Γκρινιάρης και Τσιριμώκος. Από τον Πειραϊκό οι Καρλάφτης, Μούκας και Σαρακασίδης.
Νικόπολη- Πειραϊκός 70-68 ( 23-24,44-32, 54-53,70-68)
Διαιτητές: Καραλής -Νικολόπουλος.
ΝΙΚΟΠΟΛΗ (Ζέρβας): Σαρικάς 18 (1), Μπιστιόλας 8, Γκρινιάρης 19 (1), Κατωπόδης 3 (1), Πολίτης 3, Οικονόμου 6, Ράμιας Νίκας, Τσιριμώκος 11 (1), Τσαμπάς 2.
ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ (Μακρυδήμας): Δελής, Κουτσουμπάκος, Καρλάφτης 27 (3) , Κατσαρός 7 (1) , Μούκας 16 (2) , Λαζαρίδης, Ρέππας 3, Παπαδόπουλος 2, Κουρής 3, Σαρακασίδης 10 (2) , Βογιατζάκης, Λαμπράκος .